.jpg)
Hangsúlyozta: mivel a turisztikai fejlesztések politikai ciklusokon átívelők, nem szolgálják a beruházásokat azok a pártpolitikai nyilatkozatok, amelyek az idegenforgalomban a kedvező vagy kedvezőtlen változásokat politikai ciklusokhoz, netán "pártszínekhez kötik".
Pál Béla elmondta: az Orbán-kormány időszakában megkezdett turisztikai fejlesztéseket az MSZP-SZDSZ koalíció mind a Medgyessy-, mind a Gyurcsány-kormány időszakában folytatta. Ennek révén 1998 és 2002 között 44 milliárd forintot, 2002 és 2006 között pedig 68 milliárd forintot fordítottak a turizmus támogatására. Ezt tovább növelte körülbelül 30 milliárd forint értékű európai uniós vissza nem térítendő támogatás 2004 és 2006 között. Így 8 év alatt összesen 140 milliárd forintot meghaladó vissza nem térítendő támogatást fizettek ki a turisztikai ágazat szereplőinek, ami összesen 400-500 milliárd forint értékű beruházást, fejlesztést indított el.
Ennek köszönhetően jelentősen megnőtt a szállodai férőhelyek száma, a Magyar Turizmus Zrt. adatai szerint az elmúlt években a 3 csillagos szállodák esetében 7,1 százalékkal, a 4 csillagos szállodáknál 55,8 százalékkal, az 5 csillagos szállodák esetében pedig 38,9 százalékkal nőtt a férőhelyek száma.
A szocialista képviselő elmondta: az idei első 6 havi adatok alapján a magyarországi vendégforgalom, amelynek egyik fő motorja a belföldi turizmus volt, jelentősen gyarapodott, az üdülési csekkek jelentős forgalmának köszönhetően. Kiemelte: az idén július végéig összesen már 21 milliárd forint értékben vásárolt üdülési csekket 9.800 gazdálkodó szervezet, összesen mintegy 1,2 millió alkalmazottjának. A politikus kifejtette: a belföldiek leginkább a Balaton, illetve a Tisza-tó mellett növelték az eltöltött vendégéjszakák számát - a Balaton esetében 11,4 százalékkal, a Tisza tónál 15,1 százalékkal -, míg a külföldiek által eltöltött vendégéjszakák száma a Dél-Alföld esetében nőtt a legjelentősebben: 17,5 százalékkal, a Tisza tónál pedig 10,9 százalékkal.
A szocialista képviselő hangoztatta: idén a kormány július 25-én hozott döntésének megfelelően 8 kiemelt turisztikai projekt közel 54 milliárd forint európai uniós támogatásban részesül. Ezek közül kiemelkedik az Európa Kulturális Fővárosa program támogatására, Pécsre jutó 33,7 milliárd forint, a Hajdúszoboszló gyógyhelyi fejlesztésére szánt 2,25 milliárd forint, valamint a budai Vár fejlesztésére fordítandó 10 milliárd forint. A képviselő elmondta, emellett továbbfejlesztésre javasolt a kormány újabb 27 turisztikai projektet, amelyek együttes értéke 48 milliárd forint. A projektek várhatóan novemberben kerülnek ismét a kormány elé.
Pál Béla kiemelte: az egész ágazat igényli, hogy a szakmai szereplők, a lakosság, az ágazatért felelősséget érző kormányzati és ellenzéki képviselők összefogjanak a turizmus fejlesztése érdekében.
Bánki Erik, az Országgyűlés Sport- és Turisztikai Bizottságának fideszes elnöke újságíróknak azt mondta: hiába indulnak a következő években fejlesztések a turizmus területén, ha ez nem párosul a marketingre fordítható források növelésével. A kormánytól konkrét cselekvési programokat vár a Fidesz - tette hozzá. Szavai szerint egész Európában hihetetlen fejlesztések indultak a turizmus területén, az uniós tagállamok a támogatások jelentős részét erre fordítják, de a marketingre fordított kiadások területén is messze lehagyják Magyarországot.
A fideszes képviselő elmondta: a Magyar Turizmus Zrt. büdzséje 2007-ben már csak 4,5 milliárd forint, míg a marketingre fordítható források nem érik el a hárommilliárd forintot. A politikus szerint legalább a duplájára, de inkább háromszorosára kellene emelni a cég költségvetését.
Bánki Erik úgy vélte, a turizmus adózás szempontjából is túlterhelt: a kormány emelte a szállodai szolgáltatások áfáját. Miközben Európában az átlagos adóterhelés 7-8 százalék, addig Magyarországon 17-18 százalék - fűzte hozzá.
Egy kislányé lett az egymilliomodik üdülési csekk
Nézzen körbe! Tízből öten már nyaralnak
Lángost is fizethetünk üdülési csekkel?
Tízpontos a Balaton vize
MTI