2009 első öt hónapjában az exportkereslet drasztikus visszaesése következtében az ipari export 26,9%-kal, májusban 24,8%-kal csökkent az előző év azonos időszakához képest. A májusi exportértékesítés több mint felét a feldolgozóipar két alága adta. Az év ötödik hónapjában a feldolgozóipari export több mint egynegyedét adó járműgyártás kivitele 33,4%-kal alacsonyabb volt az előző év májusinál. A másik meghatározó alág, a feldolgozóipar legnagyobb exportőrének számító, a feldolgozóipari export közel háromtizedét képviselő számítógép, elektronikai, optikai termék gyártásának exportvolumene 18,3%-kal esett vissza.
A feldolgozóipar belföldi eladásai az év első öt hónapjában 15,9%-kal, májusban 18,8%-kal maradtak el az egy évvel korábbitól, ami elsősorban az exportra termelő vállalkozások hazai beszállítói hálózatait érintő megrendelések és a lakossági kereslet visszaesésével függ össze. Az ipar január–májusi belföldi értékesítése 11,7%-kal, a májusi 18,5%-kal csökkent 2008 azonos időszakához képest.
Elemzők a számokról: Pengeélen táncol a magyar ipar: merre dől? >> |
Májusban a feldolgozóipar 13 alága közül csupán egyben figyelhető meg termelésbővülés. A gyógyszergyártás volumene 8,9%-kal haladta meg az előző év azonos időszakit; a növekedést az alág rendelésmutatói is alátámasztják. Hasonlóan az előző hónaphoz, az alágak közül a legnagyobb mértékben, 44,3%-kal a hétszázaléknyi súlyt adó fémalapanyag és fémfeldolgozási termék gyártása maradt el az egy évvel korábbitól.
A feldolgozóipari termelés egyötödét képviselő járműgyártás kibocsátása 31,2%-kal csökkent (bár kisebb mértékben, mint az előző hónapban) az iparági kereslet igen erőteljes visszaesése miatt. A feldolgozóipari termelés egyötödét kitevő számítógép, elektronikai, optikai termék gyártása 17,9%-kal alacsonyabb volt az előző év azonos időszakinál. Az alágon belül a legnagyobb visszaesést a híradás-technikai berendezés gyártása szakágazatban regisztrálta a KSH. A feldolgozóipari termelés egynyolcadát képviselő élelmiszer, ital és dohánytermék gyártása 5,9%-kal mérséklődött.
2009 májusában a megfigyelt feldolgozóipari ágazatok összes új rendelése jelentősen, 29,2%-kal visszaesett 2008 azonos hónapjához viszonyítva. Az új exportrendelések 27,9%-kal, az új belföldi rendelések 35,4%-kal csökkentek. Az összes rendelésállomány 16,8%-kal maradt el az egy évvel korábbitól - olvasható a KSH jelentésében.
Nem nőnek tovább a nyersanyagárak
Autópiac: a kínaiak a hazaira esküsznek
Megint pofára esett a szlovák ipar
Három év múlva talpra állhat Kelet-Európa
Örömhír: megállt a magyar ipar zuhanása!
Privátbankár