
A Tisza Többnemzetiségű Műszaki zászlóalj létrehozásának ötlete 1999-ben merült fel először. 2002-ben pedig megkötötték a kormányközi megállapodást, arról, hogy a Tisza menti országok az árvízi védekezésben együttműködnek, és felállították a hétszáz fős egységet - mondta nyitóbeszédében Benkő Tibor vezérőrnagy.
Az Összhaderőnemi Parancsnokság parancsnokának szárazföldi helyettese hozzátette: azóta minden évben közös tapasztalatcserén vesznek részt. Magyarország utoljára 2003-ban rendezte meg a szakmai napokat.
A "Szőke Lavina 2007" elnevezésű gyakorlat kedden kezdődött Hódmezővásárhelyen, ahol a külföldi egységek is részt vettek a védekezési feladatokban, majd szerdán Szentesen tartottak szakmai napot a katonai alakulatoknak, csütörtökön pedig a sajtónak mutatták be tudásukat a magyar katonák a Tisza-parton.
A statikus bemutatón a Damjanich laktanyában az érdeklődők láthatták azokat az eszközöket, melyekkel a magyar szakemberek az árvízi védekezésben dolgoznak, emellett a helyszínen voltak a szállító és harci helikopterek, valamint a vám-és pénzügyőrség ill. a határőrség járművei is.
A dinamikus bemutatón a tiszai gáton a MI24-es és a MI8-as helikopterek segítségével nyúlgátat és a bordás megtámasztást építettek, ilyet a tavalyi árvízkor gyakran alkalmaztak a vízügyi szakemberek. Majd a parton rekedt emberek mentését demonstrálták különböző csónakokkal. Ezt követően megérkeztek a kétéltű lánctalpasok, melyek a szárazföldön és a vízben is képesek a homokzsákok és a járművek szállítására. A gyakorlaton hídkompok is részt vettek, melyek szintén alkalmasak járművek és személyek mentésére és szállítására a partról megközelíthetetlen helyeken.
Bajban a honvédség:könnyű célpont a magyar katona?
Jön a víz - és vele a káosz?
Itt vannak a vadászgépek!
Oroszország új szövetsége
MTI