
Havas István elmondta: tavaly világszerte rekordot döntött a külföldi tőkeinvesztíciók (FDI) nagysága, amelyek 42 százaléka Európába irányult. Az új projektek száma 5 százalékkal nőtt a kontinens országaiban, a rangsort az Egyesült Királyság (713 projekt), Franciaország (541 projekt) és Németország (305 projekt) vezeti.
Magyarországon tavaly 135 új projekt indult, ami 25 százalékos növekedés az előző évhez képest, és ezzel az előző évi 11. helyről a 9-re lépett elő; a régió országai közül Románia, Lengyelország és Oroszország megelőzi, Csehország és Szlovákia mögötte van a sorban. Európában az alacsonyabb munkaerő igényű szolgáltatási szektorba irányultak a befektetések, emiatt tavaly 30 ezerrel kevesebb munkahely keletkezett, mint az előző évben. Az ipari projektek nagy része Kelet-Európába koncentrálódott, ahol 2007-ben a teljes FDI 87 százaléka a gyártói szektorban összpontosult.
Lakásvásárlás akár 0% önerővel, június 30-áig jelentősen csökkentett egyszeri költséggekkel! |
A befektetők ugyanis egyre inkább az ázsiai fogyasztók vásárlóerejében látják a növekedés lehetőségét. Kína pár éven belül a legkedveltebb ipari befektetési célpont lesz az előrejelzések szerint, annak ellenére, hogy egyelőre az összes külföldi tőkeinvesztíció kevesebb, mint 4,4 százalékát birtokolja. Oroszország vonzereje is növekszik, míg az Európába irányuló befektetési hajlandóság csökkenni látszik.
Havas István szerint fontos, hogy Magyarország időben felismerje ezeket a folyamatokat és felkészüljön a szolgáltatói szektorból érkező befektetések fogadására. Ehhez elengedhetetlennek látja az infrastrukturális és technológiai fejlesztéseket, a K+F és az innováció támogatását, a szabályozások rugalmasabbá tételét, valamint az adminisztrációs terhek és adók csökkentését. Az oktatási rendszernek is alkalmazkodnia kell a változó munkaerőpiaci igényekhez - mondta.
Egyed Géza, a Nemzeti Fejlesztési és Gazdasági Minisztérium (NFGM) szakállamtitkára szerint Magyarország relatív vonzereje csökkent ugyan, ám az egy főre jutó kumulált külföldi, közvetlen működőtőke befektetést tekintve az ország még mindig első a régióban. A szomszédok az államtitkár szerint most azt az utat járják, amit Magyarország a 90-es években, így növekedésük jobban hasonlítható ahhoz a bázishoz.
Hozzátette ugyanakkor: érdemi változásokra van szükség ahhoz, hogy Magyarország a makrogazdasági stabilitás megőrzése mellett fenntartható, 4-5 százalékos növekedést érjen el. Ehhez a foglalkoztatás bővítésén és a termelékenység növelésén keresztül vezet az út.
Az államtitkár szerint ennek érdekében csökkenteni kell az adórendszer torzító hatásait, mérsékelni az adminisztratív terheket és a bürokráciát, hatékonyan felhasználni az uniós forrásokat, tovább erősíteni a versenyt, visszaszorítani a korrupciót, bővíteni a munkakínálatot, ösztönözni a vállalkozói K+F+I befektetéseket és emelni a vállalkozói kultúrát. Az adókat és adóadminisztrációt illetően a következő hat-hét hónapban konkrét programokat fognak bejelenteni és végrehajtani - mondta Egyed Géza.
London is sokkot kapott az inflációnk láttán
PC: a Fidesz-kormány is fájdalmas lesz
Tartja a sebességet Románia
Túlzott deficit: eljárás indulhat Nagy-Britannia ellen
MTI