
A Mechanical Turk nevű program segítségével a kutatási területről nagyfelbontású műholdas képek készíthetőek és elemezhetőek. A résztvevőknek egy-egy ilyen képet küldenek, a feladat az, hogy repülőgéphez vagy annak roncsaihoz hasonló tárgyakat keressenek. Bár Fossetnek és gépének továbbra sincs nyoma, a módszerrel néhány rejtélyt azért sikerült megoldani – volt köztük olyan is, ami az ’50-es évekre nyúlik vissza. Számos eddig ismeretlen kisgép-roncsot sikerült ugyanis felfedezni.
A módszer elméletileg másfajta kutatásokra is alkalmas lenne. Végre utána lehetne járni olyan nagyméretű élőlényeknek, amelyek állítólag a bolygónkon élnek. Ha tényleg létezik például a Loch Ness tó szörnye, vagy a Nagylábú – másnéven jeti -, műholdas megfigyeléssel viszonylag könnyen megtalálható lenne.
A műholdas képek kevésbé hasznosak nagy kiterjedésű erdőkkel borított területek vizsgálatánál, a jetit azonban számos olyan helyen is megfigyelték, ahol viszonylag kevés fa található: Nevadában, Új-Mexikóban, Utah-ban, Texas-ban például egyszerűbb lenne megtalálni, ha létezik. Egy közel négy méter magas jetit talán nehezebb észrevenni, de egy egész nagylábú-család bizonyára feltűnne a képeken. Ráadásul nyilván nem csak egy darab jeti létezik; egyes vélemények szerint 6-10 ezres populáció is élhet csak Észak-Amerika területén. Egy jól koordinált, alapos kutatással műholdas felvételek alapján nyilván több tucat, vagy akár több száz Nagylábút lehetne megtalálni.
A keresés nagyobb vízfelületekre is kiterjedhetne. Sok tavi szörnyetegről és tengeri kígyóról szólnak elbeszélések, némelyikben 15 méteres vagy még nagyobb élőlényről számolnak be. A fotelből nyomozók olyan szörnylakta tavakat figyelhetnének meg, mint a skóciai Loch Ness, a kanadai Okanagan vagy az amerikai Champlain tó – mindezt a Google Earth technológiájával. A szörny-fanatikusoknak nem kellene jéghideg vízbe merülniük vagy vad tájakon kalandozniuk: egy csésze forró tea mellől kényelmesen át lehet vizsgálni jónéhány négyzetkilométernyi területet.
Természetesen ha a keresések nem szolgálnak kézzel fogható eredménnyel, nem sok ember véleménye fog gyökeresen megváltozni. Akiknek megingathatatlan a szörnyekbe vetett hite, azt fogja mondani: ezek az élőlények az álcázás mesterei, ráadásul a kutatók sem nézték meg elég alaposan a felvételeket. Egyetlen – élő vagy halott – Nagylábú elég lenne ahhoz, hogy létezésük bebizonyosodjon, azonban ezernyi sikertelen kutatás sem képes megcáfolni, hogy nem léteznek.
Aliens? Titokzatos betegség érkezett az űrből
Titokzatos pénzosztás: milliók a férfivécében
Megdöbbentő: egyszerűen semmit sem találtak
A mélység titka: dörmögve jobban jön a baba
Szex-meglepetések: csak a szüzek vágynak nagyobbra
Nem alszik eleget? Az életével játszik
Forrás: LiveScience.com