Hegyaljai Judit, az Egészségügyi és Szociális Dolgozók Demokratikus Szakszervezetének az elnöke csütörtökön jelentette be, hogy részleges és határozatlan idejű, kizárólag a járóbeteg-ellátást érintő sztrájkot hirdetnek október 6-tól, amennyiben a hevesi megyegyűlés nem mondja fel a HopInvesttel kötött, az egri kórház működtetéséről szóló szerződést.
A sztrájkot azt követően hirdették meg, hogy a HospInvest megkapta az intézmény működtetéséhez szükséges engedélyt a népegészségügyi szolgálattól és november 1-jén átveszi az intézmény üzemeltetését. Kollányi Gábor úgy fogalmazott: "az elmúlt hónapokban eleget hallottunk a hangos kisebbségről, most ismét újabb akciót indítottak a betegellátás ellen. (...) Ideje arról a csendes többségről beszélni, akik úgy döntöttek, hogy nekik a betegellátás fejlődése a céljuk, és aláírták a munkaszerződésüket."
"Ugyancsak ideje arról a csendes többségről is beszélni, akik Egerben és a megyében laknak, itt gyógyulnak, és szeretnének békét, nyugalmat, és fejlődő betegellátást" - közölte a cégvezető.
Végül feltette a kérdést: mi a baj azzal, hogy a HospInvest 6 milliárdos fejlesztést és 15 százalékos fizetésemelést kíván végrehajtani az intézményben, miközben a megye marad a tulajdonos és minden forint, amit a kórházra fordít a HospInvest, a köztulajdont gyarapítja.
A szocialista vezetésű hevesi megyegyűlés március 25-én hagyta jóvá azt a szerződést, amelynek alapján a következő húsz évben a HospInvest Zrt. működtetheti a Markhot Ferenc kórházat. A vagyonkezelésre kiírt tenderen a HospInvest mellett a Debreceni Egyetem is pályázott és pályázaton kívüli ajánlatot nyújtott be az egri önkormányzat. A Fidesz mindvégig azzal vádolta a megye szocialista vezetését, hogy a HospInvestre szabták a pályázatot. Civil szervezetek és a kórházi érdekképviseletek is több alkalommal tiltakoztak a funkcionális privatizáció ellen.
Időközben a Heves Megyei Bíróság jogerősen hatályon kívül helyezte a megyei önkormányzat határozatát, amely a HospInvestet nyilvánította a kórház vagyonkezelésére kiírt pályázat győztesének. Az ítélet indoklása szerint a HospInvest pályázati dokumentációjához csatolt banki igazolás nem felelt meg a pályázati kiírásban foglaltaknak.
A korábban megkérdezett jogászok szerint az ítélet nem érinti közvetlenül a megye és a cég között létrejött szerződést, annak felbontása polgári peres úton kezdeményezhető. A szerződés felbontását a szerződő felek vagy olyan fél - például a tenderen vesztes pályázó - kezdeményezheti, amelyet közvetlenül hátrányosan érintett az utóbb jogellenesnek ítélt önkormányzati döntés.
Az intézményben működő érdekképviseletek figyelmeztető sztrájkot tartottak szeptember 26-án, az egri önkormányzat pedig bejelentette, hogy pert indít a vagyonkezelési szerződés megsemmisítéséért, illetve fellebbezést nyújt be a népegészségügyi szolgálat döntése ellen. Ugyanakkor a Heves Megyei Bíróság elfogultságot jelentett be és a város keresetét a Fővárosi Ítélőtáblához továbbította.
Kigolyóznák a HospInvestet Egerből: jogerősen nem nyertek
Ózdi kórház: vetélytársa akadt a HospInvestnek
Éhségsztrákkal az egri kórházért
A HospInvest 250 milliót visz Gyöngyösre
MTI