Sztrájktörvény: egyre több a tiltakozó hang
A Közlekedési Szakszervezetek Országos Szövetsége érthetetlennek és egy oldalú lépésnek tartja a sztrájktörvény módosítását. Földényi György, a szövetség elnöke keddi, MTI-hez eljuttatott közleményében úgy fogalmazott: a módosítás kizárólag a munkavállalói érdekérvényesítés csorbítását szolgálná és munkavállalói jogokat sértene. Hozzátették: szakmaiatlan megoldás, ha a munka világát érintő szabályok változtatása egyoldalúan csak a munkavállalói jogok gyengítését eredményezi, de a munkáltató kötelezettségét, a párbeszéd erősítését nem szolgálja.
A munkaügyi konfliktusok során rendszeresen előfordult a munkavállalók presszionálása, megfélemlítése és sztrájk idején a sztrájktörés alkalmazása, s erre a törvénytelen eszközre a módosító javaslat nem ad választ - olvasható a közleményben.
Kara Ákos és Kontur Pál képviselői önálló indítványként terjesztette be az Országgyűlésnek a múlt héten a sztrájktörvény módosításáról szóló javaslatot. E szerint csak akkor lehetne sztrájkot tartani, ha a felek megállapodtak az elégséges szolgáltatás mértékéről, vagy ennek hiányában a munkaügyi bíróság határozott erről.
A parlamenti ellenzék elutasítja a Fidesz képviselői által kezdeményezett sztrájktörvény-módosítást - derült ki a ma hajnalig tartó ülésen a felszólalásokból. Az MSZP, az LMP és a Jobbik vezérszónoka is úgy vélekedett, hogy alkotmányos aggályokat vet fel a sztrájkhoz való jog korlátozása, továbbá kifogásolták a javaslat körülményeinek a tárgyalását is. Mindhárom vezérszónok hiányolta a törvényjavaslat előtti egyeztetést. Jelenlegi formájában az MSZP, az LMP és a Jobbik frakciója sem támogatja törvénymódosítási javaslatot.
MTI