A KSH pénteken közzétett előzetes adatai szerint 0,5 százalékkal nőtt az előző hónaphoz képest az ipari termelés szeptemberben. Az egy évvel korábbival összevetve szeptemberi kibocsátás volumene munkanap hatástól megtisztítva és kiigazítatlan adatok szerint is egyaránt 10,9 százalékkal nőtt.
Suppan Gergely a Takarékbank Zrt. elemzője az MTI-nek úgy kommentálta a jelentést, hogy a magyar gazdaságban továbbra is erőteljesen húz az ipari szektor és a most közzétett eredmények a várakozásokat enyhén meghaladták. Az augusztusi éves adathoz képest jelentkező némi lassulás bázishatásokkal magyarázható, és az év további részében továbbra is 10-11 százalék körüli éves növekedésre lehet számítani. Egyedül decemberben lehet kiugró növekedés a tavaly decemberi bázishatás miatt.
Suppan Gergely elmondta, a továbbra is erős exportmegrendelések mellett a belső kereslet is növekedésnek indult, az már nem húzza vissza az ipari kibocsátás növekedését. Az elmúlt időszakban nyilvánosságra került külföldi, elsősorban német bizalmi indexek azt mutatják, hogy az ipari termelés bővülése kitarthat az év további részében. Csupán néhány gyengébb gazdasági helyzetben lévő ország, így Portugália vagy Írország esetében lesz visszaesés.
További pozitív hatást jelenthet a javuló belső kereslet is, ugyanis több kisebb beruházás, például a Hankook gyár - a tervek szerint - decemberre lezáruló bővítése, valamint az ipari szektor gyártási kapacitásainak növekedése is kedvezően hathat az ipari termelésre. Nagyobb - elsősorban autóipari - beruházásokra csak a jövő év során lehet számítani - tette hozzá.
Török Zoltán a Raiffeisen Bank Zrt. elemzője erőteljesnek, a várakozásoknak megfelelőnek ítélte a most közzétett előzetes adatokat. Az MTI kérdésére válaszolva elmondta: az év hátralevő részében enyhébb növekedésre lehet számítani az érvényesülő bázishatások, a gyengébb régiós eredmények és a gyenge belső kereslet miatt. Az állami keresletélénkítés fokozatos visszavonásával a magánfogyasztás még nem veszi át a helyét, továbbá a következő év első két negyedévében az exportkereslet sem mutat az eddigiekhez hasonló erőteljes növekedést.
MTI