Aki 3 évig nem vesz ki pénzt tartós befektetési számlájáról, annak a következő év elejétől érvényes 16%-os kamat- és árfolyamnyereség-adó helyett csak 10% adót kell fizetnie. Aki viszont 5 évig benntartja a pénzét, teljes egészében mentesül az adófizetés alól. A 2010-ben érvényes kamatadó még 20%-os, aki most nyit ilyen számlát, az a 2010-ben esedékes adók alól is mentésséget szerezhet.
Ha úgy alakul, hogy a számlatulajdonosnak mégis szükség lenne a tbsz-en tartott pénz egy részére, akkor sincs baj, csak annyi történik, hogy a számla elveszti adókedvezményét, és ugyanúgy kezd el viselkedni, mint egy normál befektetési, vagy betéti számla - hívja fel rá a figyelmet összefoglalójában a Pioneer Alapkezelő.
Érdemes kihangsúlyozni, hogy nem kell előre eldönteni, hogy 3, vagy 5 évre kívánjuk-e pénzünket félretenni, az első ezirányú döntést három év elteltével elteltével kell meghozni. Ekkor a számlatulajdonos dönthet, hogy a befektetés mekkora részét szeretné pénzzé tenni a 10%-os, kedvezményes adó megfizetése mellett, és mekkora összeget szeretne továbbra is a számlán tartani. Ha valakinek ezt követően, vagyis a 3. megtakarítási év után, de az 5. év előtt van szüksége a befektetett pénzre, akkor szintén 10%-os adót kell fizetnie a kamat illetve hozam után, viszont ilyen esetben már a teljes befektetést kénytelen felszámolni.
További tartós befektetési lehetőségek: |
Ugyanakkor jövőre is lehet újabb számlá(ka)t nyitni, és az év közben gyűlő összegekre az adókedvezmény 2011-es évben is érvényesíthető lesz, a 3-5 éves várakozási időszak pedig 2012. január 1-től kezdődik az új számlák esetében. Az év végével csak a felhalmozási időszak ér véget, a befektetésekről később is lehet dönteni, hiszen a befektetési portfóliót a futamidő alatt át lehet rendezni, részvényt, kötvényt, befektetési jegyet bármikor lehet venni, vagy eladni – emeli ki Vízkeleti Sándor, az alapkezelő vezérigazgatója.
Ön átlép a magánnyugdíjpénztárból az állami nyugdíjrendszerbe? Szavazzon! |
Akkor érdemes több szolgáltatónál is számlát nyitni, ha valaki nem biztos benne, hogy a 3., vagy az 5. év végéig bent tudja tartani a pénzét. Ha az egyiket kénytelen a 3. év lejárta előtt feltörni, akkor még mindig marad olyan számlája, amellyel elérheti a teljes adókedvezményt - jelzik.
Privátbankár