A hazai műtárgypiacot az elmúlt húsz évben kiegyensúlyozott növekedés jellemezte. A festmények, bútorok, porcelánok és más értékes tárgyak kereskedelme 2007-ben közel 15 milliárd forintot tett ki, és nem ritka, hogy egy-egy aukción több százmillió forintnyi értékes portéka cserél gazdát. A tekintélyes érték magas kockázatot rejt magában, legyen a műtárgy egy lakásban, galériában vagy akár egy cég irodaházában. A műtárgyakra vagyonbiztosítást köthetnek tulajdonosaik. A biztosítási díjak megállapításához az aukciók leütési árait, a nyilvánosságra került egyéb eladások értékét, a műtárgy katalógusokban megjelölt árakat veszik alapul a biztosító társaságok.
„A festmények, antik tárgyak, szőnyegek értékeléséhez a biztosítók gyakran vonnak be műtárgyszakértőket. Sőt, kiemelkedően nagy érték esetén, vagy ha például egy műtárgy eredete bizonytalan, akár több, egymástól független szakértőt is felkérhetnek, hogy reális értékre kössék meg a vagyonbiztosítást.” – ismerteti a biztosítók gyakorlatát Kaszab Attila, a K&H Biztosító nem-életbiztosítási üzletágának vezetője.
Kincset érő ötlet: hova menekülhet a pénz? |
A mechanikai védelmet gyakran további előírások egészítik ki, mint például az elektronikai védelmi rendszerek, kamerák, riasztók beszerelése. Egyre elterjedtebb megoldás, amikor a helyi riasztó berendezést távfelügyelettel kapcsolják össze és a riasztási jel egy központba érkezik. (A betörésvédelmi eszközöket a MABISZ minősítő bizottsága a gyártó, forgalmazó kérése alapján minősíti, és ennek eredményét a MABISZ honlapján közzéteszi.) „Előfordulhat olyan eset is, hogy 24 órás élőerős őrzést tesz kötelezővé a biztosítási szerződés” - mutat rá a különleges esetekre Kaszab Attila.
Az elmúlt két évtizedben egyes festmények ára gyakran több mint a tízszeresére nőtt. Akik évekkel ezelőtt vásároltak egy-egy képet, vagy még régebben őriznek otthon egy-egy műalkotást, tanácsos felülvizsgálni a biztosítási szerződésüket. Ha az értékkövetésre nem fordított figyelmet a tulajdonos, előfordulhat, hogy egy sok évvel ezelőtt megkötött vagyonbiztosítás ma már csak töredékrészben fedezi a károkat, ha az értékes műtárgyat ellopják vagy megsérül - olvasható a K&H összefoglalójában.
170 millió forintért kelt el a Lámpagyújtó
Ez nem az Ön Picassója véletlenül?
Bombabiztos: atomjaira szedik a hamisítványokat
Privátbankár