.jpg)
Horváth Csaba (MSZP), a szakterületért felelős főpolgármester-helyettes a vitában emlékeztetett rá: a Budai Gyermekkórház és a Szent Margit Kórház önállóan nem képes jól működni. Ezért született az az elvi döntés, hogy a három intézmény szakmai erősségeit kihasználva, a logisztikai háttérszolgáltatást összefogva működtetik tovább az intézményeket.
Az előterjesztés szerint a kórházak vezetését integrálják, de az egyes osztályok maradnak korábbi helyükön. Szolnoki Andrea, az egészségügyi bizottság elnöke a vitában hangsúlyozta: a bizottság támogatja a kórházösszevonást.
Ellenzéki képviselők méltatlannak nevezték a szerintük előkészítetlen előterjesztést. Pokorni Zoltán (Fidesz) szerint "vakrepülésnek" mondta az eljárást, amelyben véleménye szerint "gombnyomogató szerepre" kényszerítik a képviselőket. Az ellenzéki képviselő szorgalmazta, hogy addig halasszák el a döntést, amíg nem készül részletes szakmai anyag az összevonásról.
Döntöttek a szociális intézmények, köztük idősotthonok, gyermekvédelmi és hajléktalanellátó intézmények bezárásáról és összevonásáról is. Az előterjesztés indoklásában Ikvai-Szabó Imre főpolgármester-helyettes arra hivatkozott, hogy a legnagyobb arányú, több mint egymilliárd forint összegű költségvetési elvonás a szociális ágazat intézményeit érinti.
A szakpolitikus szerint az átszervezésre azért van szükség, hogy a szociális intézmények működőképesek maradhassanak. A koalíciós képviselők költségvetési kényszerre hivatkozva javasolták elfogadni az előterjesztést. Az ellenzéki képviselők nem támogatták a szerintük átgondolatlan előterjesztést.
Az előterjesztésben az olvasható: a Fővárosi Önkormányzat jelenlegi költségvetési helyzetében a szociális ágazat intézményei adott struktúrában tovább már nem finanszírozhatók. Az intézmény-összevonás során öt intézmény szűnik meg jogutóddal, így a jelenleg 28 önálló önkormányzati költségvetési intézményből 22 lesz. A "kiürített" ingatlanok értékesítéséből az önkormányzat kétmilliárd forintos bevétellel számol. A Fővárosi Közgyűlés a koalíciós képviselők szavazataival elfogadta a javaslatot.
A napirend elfogadásakor éles vita alakult ki a főpolgármester és az ellenzék között. Utóbbiak azt vetették Demszky Gábor szemére, hogy a szervezeti és működési szabályzattól eltérően, nem a módosító indítványról szavaztatott először, hanem a saját eredeti előterjesztéséről. Tiba Zsolt főjegyző arra a kérdésre, hogy a főpolgármester eljárását törvényesnek tartja-e, azt mondta: "ez csak természetes". Demszky Gábor az ellenzéki képviselők bekiabálására azt mondta: a közigazgatási hivatalhoz lehet fordulni. Tarlós István, a Fidesz-KDNP-frakciószövetség vezetője szerint az eljárás a demokrácia szabályait sérti és elfogadhatatlan, hogy ez gyakorlattá vált a közgyűlésben.
A kórházak negyede azonnali műtétre szorulna
Hét egészségpénztárt akar az MSZP
Vizitdíj: kevesebben járnak orvoshoz
MTI