Novemberben az egyhavi átlagos fogyasztóiár-emelkedés 0,2% volt, tavaly novemberhez viszonyítva pedig 6,4%-kal növekedtek az árak. Idén, az első tizenegy hónapban, átlagosan 3,7%-kal voltak magasabbak az árak, mint az előző év azonos időszakában. A KSH által reggel publikált adatok egybevágnak az elemzői várakozásokkal.
Októberben a KSH 0,5 százalékos havi és 6,3 százalékos évi inflációt mért, miközben a havi maginfláció 0,5 százalékkal, az éves 4,4 százalékkal nőtt. Az első tíz hónapban az árak átlagosan 3,4 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbi szintet.
Tavaly novemberben a havi inflációs mutató 0,2 százalékkal volt magasabb az októberinél, és 3,3 százalékkal az egy évvel korábbinál.
Az idén novemberben az élelmiszerárak egy hónap alatt 1,4 százalékkal nőttek. Az átlagot meghaladó 10,8 százalékos növekedés meghatározóan az idényáras élelmiszerek - burgonya, friss zöldség, gyümölcs - körében történt. Átlag fölött, 3,1 százalékkal nőtt a szalámi, szárazkolbász, sonka, 2,4 százalékkal a liszt, 2,3 százalékkal a sajt, valamint 1,6 százalékkal a tojás ára. Az idényáras élelmiszerek nélkül számítva az élelmiszerek az előző hónaphoz képest 0,4 százalékkal drágultak. Az átlagot kis mértékben meghaladó 0,4-0,6 százalékos áremelkedést mértek a szeszes italok, dohányáruk és a ruházkodási cikkek esetében, míg a szolgáltatások árának 0,1 százalékos emelkedése átlag alatt maradt.
Az egyéb cikkek körében árcsökkenés volt megfigyelhető, ezen belül a járműüzemanyag-árak 2,3 százalékkal csökkentek.
Mi, mennyivel drágult egy év alatt?
Az elmúlt egy év alatt, 2005 novemberéhez viszonyítva, az élelmiszerek árai az átlagosnál nagyobb mértékben, 12,6 százalékkal nőttek. Ezen belül jelentős volt a szóródás: az idényáras élelmiszerek 31,7, a cukor 25,7, a sertéshús 20,6, a péksütemények 17,9, a liszt 16,3, a kenyér 14,5, a tojás 14,0, a tej 13,2 százalékkal drágult.
A háztartási energia átlagot meghaladó, 17,2 százalékos áremelkedésén belül a vezetékes gáz ára 30,1 százalékkal nőtt.
A szeszes italok, dohányáruk esetében szintén az átlagosnál nagyobb mértékű 7,2 százalékos áremelkedés volt megfigyelhető.
A ruházkodási cikkek 0,9 százalékos, az egyéb cikkek 1 százalékos, valamint a szolgáltatások 5 százalékos árnövekedése az átlagosnál alacsonyabb volt, ez utóbbin belül a szemétszállítás 10,3, a csatornadíj 9,8, a vízdíj 7,8 százalékkal drágult.
A tartós fogyasztási cikkekért átlagosan 2,6 százalékkal kellett kevesebbet fizetni, mint 2005 novemberben.