A vezérigazgató a prognózist arra alapozta, hogy Magyarországon nem volt lakásboom, így nem szükségszerű a visszaesés sem. Ellenpéldaként hozta fel Romániát, illetve Lengyelországot, ahol évi több 10 százalékkal emelkedtek az utóbbi időben a lakásárak, míg Magyarországon az inflációhoz közeli áremelés volt a jellemző. Ott a telekár ma már a lakás árának az 50-60 százaléka, míg nálunk 10-15 százalékot tesz ki. A következő években a telekárak csökkenése várható.
Földi Tibor, a Futureal lakásfejlesztő cége, a Cordia Zrt. vezérigazgatója úgy vélte, hogy a kereslet továbbra is olyan lesz, hogy 80 százalékát adják a használt, 20 százalékát pedig az új lakások.
Mennyit ér a lakása? Kábé ennyit! Lakáshitelek, törlesztőrészletek összehasonlítása a Privátbankáron |
A bankok új projekteket nem hiteleznek már ma sem, de ha majd elindul az irodaépítés, akkor az két lényeges ponton más lesz, mint eddig volt. Az egyik az - vélte -, hogy csak előre bérbe adott épülethez lehet hitelt szerezni, illetve az önerő az eddigi 20 százalékról 30-35 százalékra emelkedik. Miután ezt több fejlesztő nem tudja produkálni, kénytelenek lesznek tőkeerősebb cégekkel összefogni - vázolta a jövőt a vezérigazgató.
A Futureal vett már át projektet más fejlesztőtől. A saját cégét úgy jellemezte Futó Gábor: van annyi tőkéjük, amennyiből tíz évig - munka nélkül is - fizetni tudják az alkalmazottaikat.
12 év után zuhannak a francia ingatlanárak
Csúnyán elbánnak a kicsikkel a fővállalkozók
Budapest a favorit - de csak Prága után
Fillérre kiszámolják a hitelünket
MTI