Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!
Az ázsiai országban dőlhet el a dominó első darabja, miután spekuláció elleni intézkedéseket fogadott el a thai központi bank.
Nagyon komoly negatív korrekció alakulhat ki az ázsiai, de általában a fejlődő piacokon, ha a forró pénzeket kezelő befektetők a thaiföldi jegybank tegnapi intézkedésének hatására úgy döntenek, hogy elkezdenek profitot realizálni. Ráadásul az említett piacok csúcson vannak, ami indokolná a nyereségek realizálását. A Világgazdaság információi.
A thai központi bank ugyanis drasztikus korlátozást vezetett be a rövid távú spekuláció megfékezésére. A szigorítás lényege, hogy a külföldi befektetőknek tízszázalékos különadót kell fizetniük, amennyiben egy éven belül visszaváltják más devizára a korábban megvásárolt thai devizájukat, a bahtot. Ezentúl a devizáért megvásárolt baht 30 százalékát nem költhetik el értékpapírok vásárlására, hanem azt letétben kell tartaniuk. (Ebből kell fedezniük az esetleges büntetőadót.)
Az intézkedés fő oka, hogy az elmúlt két évben 15 százalék fölötti mértékben erősödött a baht, részben a rövid távú spekuláció hatására, és ez nagy zavarokat idézett elő az exportőröknél.
A helyi tőzsdeindex, a SET – történelmében először – 16 százalékos mélyrepüléssel reagált az intézkedésre. Erre a hatóságok úgy határoztak: a részvénypiaci tranzakciók kivételt képeznek a korlátozás alól, a deviza- és kötvénypiaci műveletek viszont továbbra is a törvény hatálya alatt maradnak.
Sok befektetőben él még az 1997-es év emléke, amikor a thaiföldi spekulációs lufi kipukkadása indította el az ázsiai válságnak nevezett folyamatot, amely a részvénytulajdonosok számára máig fájó pont.
Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá
havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is,
a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk!
Legyen Ön is előfizetőnk!
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke.
Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.
Privátbankár