Az egyszeri, rövid ideig tartó lökés forrása a Földtől nagyjából 3 milliárd fényévre található. A találgatások szerint két neutroncsillag kozmikus karambolja váltotta ki, vagy egy fekete lyuk haláltusája – vagy valami más.
Duncan Lorimer, a West Virginia University asztrofizikusa szerint a jelenség teljesen váratlanul érte a tudósokat. Az amerikai Nemzeti Rádiócsillagászati Obszervatórium kutatója elmondta, hogy a pulzárok bocsátanak ki ehhez hasonló rádiójeleket, de ilyen esetekben a jelenség óránként megismétlődik.
„Egyelőre zavartan és izgatottan állunk az eset előtt, ami egy egészen új kutatási területre világíthat rá” – mondta Lorimer a Space.com-nak a jelenségről, ami a radarképernyőkön mindössze 5 milliszekundum erejéig volt látható. „Ha alaposan megvizsgáljuk a történteket, előfordulhat, hogy naponta akár több százszor is előfordulnak hasonlóak a világegyetemben.”
A korábban fel nem fedezett kitörés adatai a Kis Magellán-Felhőről készített 2001-es felvételek közül kerültek elő. Elhelyezkedéséből ítélve azonban a jel nem a közeli törpegalaxisból érkezett. Lorimer szerint a sugárzás jellege miatt elképzelhetetlen, hogy akár a mi csillagrendszerünkből, akár a Kis Magellánból származzon.
A Kis-Magellán Köd a Hubble űrteleszkóp felvételén
A pulzárok gyorsan forgó neutroncsillagok, melyek erős mágneses térrel rendelkeznek. |
Lorimer elmondta, hogy jelenleg lehetetlen pontosan megmondani, hogy a kitörés minek a következménye, mivel eddig sosem figyeltek meg hasonlót. Most az összes meglévő felvételt átvizsgálják, hátha máshol is megfigyelhető. Mindezidáig azonban nem jártak sikerrel. Elképzelhető, hogy ez csak a műszerek miatt van: a felvételek több évesek, és a megfigyelést végző eszközök közül csak néhány elég érzékeny az ilyen rövid kitörések észleléséhez.
Lorimer és csapata a terület vizsgálata alapján úgy véli, hasonló egyszeri kitörések akár százával fordulhatnak elő egyetlen nap alatt. Ha valóban ilyen gyakori a jelenség, és valóban a fekete lyukak elpusztulása vagy két szupersűrű neutroncsillag ütközése váltja ki, a kutatók nagy lépést tehetnek az univerzum rejtélyes gravitációjának megértése felé.
A tudósok szerint a nagyobb kozmikus események nyomán olyan gravitációs hullámok jönnek létre, amelyekkel bár Einstein relativitáselmélete is számol, közvetlenül megfigyelni még sosem sikerült őket.
Hamarosan fény derülhet az Univerzum egyik titkára
Újabb kozmikus titkokra derülhet fény
Szörnyű titkok: megkeresik a Jetit és Nessie-t
Ember a Marson 2037-re
A legsötétebb jövő: világvége 2050-re
Aliens? Titokzatos betegség érkezett az űrből
Space.com