A CIB Bank lakossági üzletágának vezetői ma arról szerveztek Budapesten sajtóbeszélgetést, hogy elkerülhető-e az idős kori elszegényedés? A téma nem csak a magánnyugdíjpénztári befizetések állami átirányítása miatt aktuális, hanem a magyar kirovó-elosztó rendszer egyensúlyának megbillenése miatt is.
Lamboy Judit, a bank lakossági üzletágának vezetője előadásában figyelmeztetett rá, hogy Magyarországon még mindig kevesen vannak azzal tisztában, hogy az adott évi befizetett járulékok fedezik ugyanazon év nyugdíjkifizetéseit. Ez azért hangsúlyos, mert egyre inkább az a tendencia, hogy kevesebb eltartó jut egy nyugdíjasra - ennek egyrészt demográfiai okai vannak, másrészt pedig a munkaerőpiac szűkülésére is visszavezethető: magyarul kevés a járulékfizető, és egyre több a nyugdíjas. A kasszát ennek ellenére kellene egyensúlyban tartani, de közelebbről megvizsgálva az aktívak és inaktívak helyzetét, még több aggodalomra van okunk.
A nyugdíjasok és a számok
Magyarországon 3 millió nyugdíjas van, ebből csak másfél millióan olyanok, akik betöltötték a nyugdíjkorhatárt. 320 ezren korkedvezményes öregségi juttatást kapnak, míg igen magas a rokkantnyugdíjasok száma (összesen 750 ezren vannak, míg 220 ezer megváltozott munkaképességű ellátott van). Ezek után nem is meglepő, hogy hazánkban a 62 éves nyugdíjkorhatár ellenére a nyugdíjrendszerbe belépők átlag életkora 58 év (a férfiak átlagosan 4 évvel, a nők 2 évvel előbb hagyják ott munkahelyüket).
A népességadatokból azt látjuk, hogy 2,5 eltartóra jut egy nyugdíjas, csakhogy a kép így csalóka. Lamboy Judit emlékeztetett rá, hogy a 4,3 millió járulékfizető 42%-a fizeti a járulékot minimálbér után (összehasonlításképpen Szlovákiában ez a szám 14%) - ez pedig a járulékvagyonnak csak mintegy 12%-át teszi ki. "Tehát 2,5 millió elégséges járulékfizetőnek kell eltartania 3 millió nyugdíjast, vagyis 1,4 eltartó jut egy eltartottra. Egy járulékfizető egy nyugdíjas havi juttatásának csak mintegy 70%-át fedezi, ha árnyaljuk a képet" - mondta el Lamboy. Ha belegondolunk egy házaspár, melynek mindkét tagja dolgozik, képtelen a saját szüleinek nyugdíját kitermelni.
Surányi Zoltán, Lamboy Judit és Horváth Krisztián a sajtóbeszélgetésen
Sok a minimálbéres
A minimálbérre bejelentettek magas számával Lamboy szerint az a baj, hogy nem tükrözik a valós vagyoni helyzetet. "A hitelezésnél tapasztaltuk, hogy az általunk meghatározott ún. vélelmezett jövedelem magasabb, legalább is a minimálbéres fizetésekről beszámoló ügyfeleink életkörülményei általában erre engednek következtetni" - mondta Lamboy. Ezt a jelenséget a lakossági üzletág vezetője részben a magas járulékszinttel magyarázta, régiós összehasonlításban Magyarország az élen jár e tekintetben, az elmúlt négy évben az élőmunkát terhelő nyugdíjjárulék 26,5%-ról 34%-ra duzzadt. Nem szabad arról sem megfeledkezni, hogy a régióban Magyarországon a legnagyobb az átlagjövedelemre vetített nyugdíjszint, ami átlagosan 88 ezer forintot jelent. "A vásárlóerőt vizsgálva viszont ennyi pénzből nem lehet megélni" - hangsúlyozta Lamboy.
Ijesztő számok Horváth Krisztián (képünkön), a CIB lakossági üzletágának fejlesztési igazgatója konkrét példákkal szemléltette, hogy mire számíthat az, aki csak az állami nyugdíjból akarja fedezni a munka utáni életet. A felvázolt három példánál 35 év szolgálati idővel számoltak a bank szakemberei. 1. Minimálbérre bejelentett 30 éves munkavállaló (magánvállalkozó) 2. Egy 35 éves beosztott 3. Tehetős 50 éves cégvezető |
10 év múlva nagy sokk éri a nyugdíjkasszát?
A nyugdíjkassza egyensúlya tehát igen törékeny, de 10 éven belül a rendszernek egy igen nagy sokkot is el kell tudnia viselnie, a Ratkó-korszak gyermekei ugyanis akkor lesznek majd nyugdíjasok. Összehasonlításul: míg tavaly 105 ezren lettek nyugdíjasok, egy évtized múlva 160 ezer lesz az új belépők száma.
Lehetséges megoldások
Magyarország halogatja az elkerülhetetlent? |
Az egyik lehetséges eszköz a járulékok emelése, ez Magyarországon valószínűleg nem járható út, ráadásul a nyugdíjtörvény tegnapi parlamenti vitájában Cséfalvay Zoltán államtitkár (NGM) hangoztatta is, hogy a kormányzatnak nincs is ilyen szándéka. Lehet növelni a járulékfizetők bázisát a szürke- és feketegazdaság felszámolásával - ilyen törekvései az előző és mostani kormánynak is vannak. Illetve meg lehet emelni a nyugdíjkorhatár, de ettől szintén elzárkózik a kabinet. Ezzel a megoldással épp a görögök próbálják meg egyensúlyba hozni a nyugdíjkasszát, ott az 53 éves korhatárt emelték 67-re. "Ha több járulékot akarunk beszedni, akkor egyszerűen több gyerek kell, és az tíz éves távlatban már éreztetni fogja hatását" - mondta Lamboy. Ehhez azonban a mostaninál kedvezőbb gazdasági helyzet is szükséges - vagyis meg kell céloznia növekedést.
Apránként is érdemes befektetni |
A CIB szakemberei szerint ráadásul az állami nyugdíjrendszer is rejt magában kockázatokat, olyan tényezőket, amire az egyén nem tud hatni, így például a születésszám vagy a munkaerőpiaci helyzet.
Privátbankár - Zsiborás Gergő