
Az euróövezeti tőkepiacok jórészt tükrözik az amerikai piaci visszaesést, és a pénzpiacok is a felfordulás állapotában vannak: a háromhónapos pénzpiaci (bankközi) ráták a múlt hónapban is még több mint 0,7 százalékponttal haladták meg az Európai Központi Bank (EKB) 4,00 százalékos euróövezeti refinanszírozási kamatminimumát.
Az EIU szerint a pénzügyi problémák hatása különösen súlyos lesz azokban az euróövezeti országokban, amelyekben a gazdasági növekedés erősen függött az ingatlanpiaci fellendüléstől. Ez elsősorban Spanyolországra vonatkozik, ahol már megkezdődött az ingatlanpiac összeomlása, és ez magával ránthatja a gazdaság egészét.
Az új lakóingatlanokra kiadott építési engedélyek száma tavaly 25 százalékkal zuhant Spanyolországban, ezen belül a negyedik negyedévben, éves összevetésben 34 százalékos volt a visszaesés, vagyis a folyamat még romlik is, áll az elemzésben.
Mindezek alapján az EIU az eddigi 1,6 százalékról 1,5 százaléka vette vissza az euróövezetre adott idei gazdasági növekedési előrejelzését, és 1,9 százalékról 1,8 százalékra rontotta a 2009-re szóló prognózisát, a tavalyi 2,6 százalékos és a 2006-os, 2,8 százalékos euróövezeti GDP-növekedés után.
Az EKB-t azonban, amely tavaly június óta tartja 4 százalékon irányadó rátáját, változatlanul az aggasztja, hogy a nyersanyagárak megugrása, és ennek átszűrődése a teljes kosárra számított inflációba gyorsuló bérnövekedést okozhat. Annak egyértelmű jelei viszont, hogy a gazdaság növekedési üteme a potenciál alá süllyed, azt jelentik, hogy csekély a kamatemelés esélye, sőt, a folytatódó piaci problémák és a gazdaság lassulásának további jelei kamatcsökkentésre is sarkallhatják az EKB-t, áll az EIU világgazdasági elemzésében.
A ház fenntartja azt az előrejelzését, hogy az amerikai gazdaság az idén mindössze 0,8 százalékkal növekszik a tavalyi 2,2 és a 2006-os 2,8 százalékos GDP-bővülés után, és jövőre is csak 1,4 százalékra gyorsul vissza. Ebben az előrejelzésben továbbra is benne van az jóslat, hogy az Egyesült Államok az idei év során recesszióba süllyed.
Az Economist Intelligence Unit mindazonáltal megerősítette azt a már korábban is közzétett előrejelzését, hogy nem ismétlődik meg az 1930-as évek nagy gazdasági depressziója. Annak fő oka az akkori pénzügypolitika "látványos kudarca" volt. A Federal Reserve - az amerikai jegybank szerepét betöltő szövetségi tartalékbank-hálózat - ugyanis, amely a visszaesés ellenére mereven ragaszkodott az aranystandard fenntartásához, egészen 1931-ig folytatta a monetáris szigorítást.
Ma már azonban rendkívül valószínűtlen, hogy a Fed ugyanezeket a hibákat megismételné; a bank - agresszív kamatcsökkentéseivel és aktívabb pénzpiaci intervencióival - már eddig is sokat tett annak demonstrálására, hogy bármely szükséges lépést kész megtenni a depresszió elkerülésére, áll az elemzésben. Az EIU szerint az agresszív pénzügypolitikai enyhítés sem lesz elégséges a potenciálisan meredek visszaesés kivédésére, de az 1930-as évekbeli depresszió megismétlődésének elkerülésére mégis ez a helyes módszer.
A világgazdasági előrejelzés szerint az EIU az eddigi agresszív Fed-kamatcsökkentések nyomán további, összesen 0,75 százalékpontos amerikai pénzügypolitikai enyhítést, és szeptemberre 1,5 százalékos Fed-kamatszintet vár. Ha azonban a gazdaság a ház által jósoltnál is markánsabban lassul, erősen valószínű, hogy a Fed 1 százalékig, vagy akár 1 százalék alá is leviszi szövetségi napikamat-célját.
A ház szerint a Federal Reserve azonban jövőre már ismét szigorításba kezd, mégpedig jó eséllyel agresszívabb mértékben, mint az évtized eleji recesszió után, megakadályozandó az újabb árfolyambuborékok kialakulását.
Az EIU ugyanakkor alaposan, az eddigi 1,46 dollárról 1,54 dollárra gyengítette az euróval szembeni idei átlagos dollárárfolyam-előrejelzését, és 1,33 dollárról 1,48 dollárra a jövő évit.
A ház szerint továbbra sem látszik az amerikai lakóingatlanpiaci válság vége, és rövid távon valószínűtlennek tűnik a piaci helyzet normalizálódása.
A JP Morgan globális pénzügyi szolgáltató csoport londoni befektetési részlege által a hitelválság piaci hatásairól szintén kedden kiadott elemzésben egyenesen az áll, hogy a jelenlegi likviditási válság "legalább egy évtizedig" hatással lesz a piaci struktúrára és az árazásokra. A piaci szereplők és a felügyeleti hatóságok "intenzíven fognak összpontosítani" a most felmerült kockázatok kordában tartására, például a jelzálogkölcsönzés szabványaira.
A JP Morgan szerint a követelés-portfóliók értékpapírosítása visszatér, mivel ennek gazdasági rációja érintetlen, de a gyakorlat szerényebb mértékű, a finanszírozási oldal pedig az eddigiektől különböző lesz.
Házvétel? Majd ha a válság elmúlt
Válság: van ennél még lejjebb is! (hanganyag)
Még nem múlt el a veszély
Soros tempóváltásra buzdít
Mibe fektessük pénzünket válság idején?
Milliárdos tőzsdeügynökök: a válság másik oldala
Mitől "különleges" a mostani válság?
MTI