Mondhatni az utolsó pillanatban döntött az Európai Unió arról, hogy 10 tagország borászai feljavíthassák mustjaikat, boraikat. Az idei időjárás miatt ugyanis ezekben az országokban termett szőlőben nem alakult ki a szokásos mennyiségű cukortartalom, amiből aztán megfelelő mennyiségű alkohol képződhet az erjedés során. Emiatt aztán e borok minősége és eltarthatósága gyenge lenne, ami az asztali borok piacán túlkínálatot jelentene, amit az unió csak nagy ráfordítással tudna levezetni, például lepárlás támogatásával.
A Vidékfejlesztési Minisztérium - a Hegyközségek Nemzeti Tanácsának javaslatára - még augusztusban fordult az EU Irányító Bizottságához, hogy engedélyezze a magyar borok cukortartalmának növelését a rossz időjárás miatt. Normál esetben a tagállamoknak másfél százalékos alkoholfok emelés engedélyezett, idén viszont a bizottsági döntéssel két százalékra nőhet ez az érték.
Az uniós bizottsági rendelet érint minden, 2010-ben szüretelt szőlőből készült szőlőmustot, részben erjedt szőlőmustot, még erjedésben lévő újbort és bort.
A magyar beadványhoz hasonlóan további kilenc ország - Németország, Szlovénia, Ausztria, Csehország, Belgium, Dánia, Szlovákia, Hollandia és Nagy Britannia - kért és kapott engedélyt az alkoholfok differenciált mértékű javítására.
A bizottsági döntés értelmében az alkoholfok növelését a borászatok megtehetik répacukorral, vagy kezeletlen illetve finomított mustsűrítmény hozzáadásával. Kikötés azonban, hogy az így előállított bor alkoholtartalma nem lehet 12,5 százalékosnál erősebb. Ez megfelel a legtöbb fehér, illetve a közepes minőségű vörösbor normál alkoholtartalmának. A cukorfok emelésről kiadott bizottsági rendelet a kihirdetését követő harmadik napon lépett hatályba.
MTI