1p
Londoni elemzők szerint egy ilyen méretű hitelcsomag-egyezség sem enyhítené tartósan az euróra nehezedő nyomást
"Több tízmilliárd eurós" hitelcsomag felajánlását várja az EU és a Nemzetközi Valutaalap (IMF) csütörtöktől folyó dublini tárgyalásainak eredményeként az ír jegybank kormányzója, aki szerint a felajánlást az ír kormánynak el kell fogadnia.

Londoni elemzők csütörtöki helyzetértékelései szerint azonban egy ilyen hitelcsomag-egyezség sem enyhítené tartósan az euróra nehezedő nyomást, mivel a piac figyelme várhatóan azonnal a gyenge lábakon álló többi euróövezeti gazdaságra terelődne át.

Az ír jegybankelnöki nyilatkozat után mindazonáltal meredeken csökkent az ír államadósság-törlesztési kockázat ellen köthető piaci biztosítási ügyletek (CDS) árazása a londoni kereskedésben.

Patrick Monohan, az ír központi bank vezetője az RTE ír közszolgálati rádiónak csütörtökön kijelentette: a tárgyalások az EU, az eurójegybank (EKB) és az IMF képviselőivel nem valamilyen "mentőprogramról" folynak, de várhatóan egy több tízmilliárd euró értékű hitelcsomagot eredményeznek majd, amelyből Írország szükség szerint lehívhat.

Monohan szerint az IMF és az EKB "nem hozott volna ilyen nagy létszámú technikai csapatot Dublinba", ha nem lennének biztosak abban, hogy egyezségre lehet jutni egy csomagtervről az ír gazdaság számára.

Londoni befektetési elemzők szerint azonban egy ilyen megállapodás sem enyhítené tartósan az euróra nehezedő nyomást.

A Commerzbank devizapiaci stratégiai szakértőinek csütörtöki helyzetértékelése szerint "nem meglepő", hogy éppen az euróövezet több, szintén komoly költségvetési és adósságproblémákkal küszködő tagországa - Portugália, Spanyolország, Görögország - igyekszik leginkább rávenni valamilyen külső segítség elfogadására az ettől eddig vonakodó Írországot. A meggondolás ugyanis az, hogy ha Írország kisegítésével a piaci helyzet megnyugszik, akkor ezeknek az országoknak a kötvényhozamai is csökkenhetnének.

A Commerzbank elemzői szerint ezzel a várakozással "csak az a probléma", hogy "nem igazán" tükrözi a korábbi piaci reakciókat. A Görögországnak szóló pénzügyi segélycsomag összeállítása után például a görög államkötvények kockázati felára átmenetileg csökkent ugyan, de utána ismét gyors emelkedésbe kezdett.

Mindemellett fennáll az a veszély is, hogy Írország kisegítése után a piaci szereplők a többi gyenge helyzetű euróövezeti tagállamra, elsősorban Portugáliára és Spanyolországra összpontosítják figyelmüket - jósolták csütörtökön a Commerzbank stratégiai elemzői, akik szerint különösen Portugália államháztartási konszolidációs programja tűnik elégtelennek.

Korábbi elemzéseikben más nagy londoni házak is hasonló következtetésre jutottak.

Az Eurasia Group nevű globális pénzügyi kockázatelemző csoport e héten kiadott új helyzetértékelése szerint kétséges, hogy egy olyan egyezség, amely csak Írország megsegítéséről szólna, alkalmas lenne-e a jelenlegi piaci dinamikák megfordítására. A ház londoni elemzői úgy vélekedtek, hogy egy ilyen egyezmény esetén Portugália, sőt akár Belgium is azon következő eurótagállamok között lehet, amelyek a piaci figyelem középpontjába kerülnek.

Egy másik nagy londoni gazdaságelemző cég, a Capital Economics minapi elemzésében annak a véleményének adott hangot, hogy még egy esetleges nemzetközi mentőakció sem jelentené Írország alapvető költségvetési és adósságproblémáinak megoldását. A ház elemzői közölték: ennek alapján továbbra is azzal számolnak, hogy Írországnak - esetleg több más perifériális euróövezeti tagállammal együtt - végül nem marad más választása, mint adósságai átstrukturálása.

Mindezeket figyelembe véve valószínűtlen, hogy "az euróövezet felbomlásával kapcsolatos félelmek egyhamar elenyésznének" - jósolták a Capital Economics elemzői.

Az ír jegybank vezetőjének csütörtöki nyilatkozata után mindazonáltal jelentősen javult Írország kockázati megítélése a londoni piacon.

A CMA DataVision, az egyik legnagyobb londoni piaci adatszolgáltató cég kimutatása szerint az ír szuverén törlesztési leállás kockázatára köthető határidős piaci biztosítási ügyletek (credit default swaps, CDS) árazása meredek, több mint 40 bázispontos napközbeni eséssel 480 bázispont környékén mozgott a csütörtöki londoni kereskedésben az 523,7 bázispontos előző zárás után.

A csütörtöki kereskedésben kialakult ír CDS-árazás azt jelenti, hogy az ír állam törlesztésképtelenné válásának kockázata ellen biztosítási tranzakciókat kínáló piaci szereplők jelenleg 480 ezer euró körüli éves díjat kérnek a befektetőktől minden 10 millió euró ír államadósság után az irányadó ötéves futamidőre, hozzávetőleg 40 ezer euróval kevesebbet, mint az előző napi kereskedés végén.

November elején, az ír költségvetési és adósságkilátásokkal kapcsolatos piaci félelmek újbóli fellángolása nyomán az ír CDS-díjszabások még jóval 600 bázispont - 10 millió euró adósságra 600 ezer euró - feletti rekordszinteken jártak.

A CMA DataVision számítási modellje szerint a jelenlegi ír CDS-árszint arra vall, hogy a londoni adósságpiac 34 százalékos halmozott valószínűséggel árazza Írország nem fizetővé válását ötévi távlatban.

Magyarország csütörtöki, 303 bázispont körül mozgó CDS-díjszabása 19 százalékos halmozott törlesztésleállási kockázat árazásának felelt meg ugyanezen távlatra. Görögország 934 bázispontos CDS-tranzakciói ugyanakkor azt jelzik, hogy a piac 54,6 százalékos halmozott esélyt lát a görög törlesztési leállásra, vagyis a piaci szereplők szerint nagyobb az esély arra, hogy Görögország öt éven belül adósságai átstrukturálására kényszerül, mint arra, hogy nem.

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG