Többen látják jobbnak a következő fél évet
Az összefoglalóból kiderül, hogy a teszt helyzetértékelő mutatóinak többsége, így például a rendelésállomány vagy a kapacitáskihasználás, illetve valamennyi fontos prognózisindikátor javulást jelez. A változás üteme ugyanakkor, tekintettel a korlátozott magyar értékesítési lehetőségekre, főként az európai országok keresletének alakulásától függ - emeli ki a kutatóintézet.
A vállalkozások helyzetértékelése január óta alig javult, a vállalati helyzet prognózisa viszont októberben a korábbinál lényegesen kedvezőbb: újra többen számolnak azzal, hogy helyzetük javul a következő hat hónapban, mint azzal, hogy romlik. A két közérzet-indikátor alapján készített konjunktúra-barométer értéke alacsony - százas skálán az áprilisi 38 és a júliusi 41 után 47 százalékpont -, trendje azonban határozottan emelkedik.
A reálfolyamatokat szintetizáló bizalmi index is erőteljesen növekedett, mivel októberben mindhárom tényezője - a termelési kilátások, a rendelésállomány, a késztermék-készletek - kedvező irányban változott.
A következő hat hónapra vonatkozó termelési prognózis az év elején rendkívül pesszimista volt, októberben azonban újra kis többségbe kerültek a termelés bővülését prognosztizálók. Változatlanul rendkívül magas, 64 százalékos a bizonytalan gazdasági környezet említettsége, és alig mérséklődött a finanszírozási nehézségeké (36 százalék). A termelés csökkenésével és alacsony szintjével összhangban viszonylag kevés cég - a megkérdezettek kicsit több mint tizede - küzdött a szakképzett munkaerő hiányával.
A vállalkozások a következő hat hónapra vonatkozóan októberben összes értékesítésük növekedését várták. A derűlátó prognózisban a belföldi értékesítési kilátások és az exportvárakozások javulása egyaránt szerepet játszott.
Csökkentek a termelői árak az euróövezetben
Háromévi csúcson a globális feldolgozóipar
Amerika kezd talpra állni
Még lejjebb csúszott a feldolgozóipar
MTI