Az FBI ennyi esetben sértett törvényt vagy lépte túl hatáskörét, amikor amerikai és külföldi állampolgárok telefonbeszélgetéseire, továbbá bankszámlákra és hitelkártyákra vonatkozó adatokat kért be - számolt be egy washingtoni kongresszusi meghallgatáson a felháborodott képviselők előtt Glenn Fine, az igazságügy-minisztérium főfelügyelője.
A tárca alig két hete közölt jelentést arról, hogy az FBI hatalmával visszaélve, több esetben valószínűleg jogellenesen gyűjtött adatokat évek óta terroristák után nyomozva. |
A The Washington Post szerint Glenn Fine viszont közölte, hogy 3000 jogsértés történt, amiből 600 súlyos hatásköri túllépésnek minősül, ezekben az esetekben jogalap nélkül köteleztek telefoncégeket, bankokat és hitelkártya-intézeteket adatszolgáltatásra.
Az FBI - saját nyilvántartása szerint - 2003 és 2005 között hetente átlagosan 916 esetben kért be bírósági jóváhagyás nélkül, titokban, az érintettek tudta nélkül adatokat. Fine szerint azonban az FBI nyilvántartása "kaotikus", a valós adat valószínűleg lényegesen nagyobb. |
A kongresszusi meghallgatáson résztvevő Valerie Caproni, az FBI főtanácsosa azt mondta, mindezek a hiányosságok a gyenge ellenőrzésre vezethetők vissza, nincsen mögöttük szándékosság. Arra a kérdésre, vajon aggodalmat kell-e, hogy keltsen a közvéleményben az FBI magatartása, Caproni azt mondta, igen, és ők sem siklanak át az ügy felett, dolgoznak a megoldáson.
Az FBI - belső előírásai szerint - az összegyűjtött adatokat legalább 20 évig megtartja, abban az esetben is, ha semmilyen terrorista kapcsolódásra nem derült fény. Caproni ígéretet tett arra, hogy a jogi alapot nélkülöző adatkérések eredményét megsemmisítik.
Robert Mueller FBI-igazgató korábban úgy fogalmazott: a tévedések elfogadhatatlanok, ezért azonnali lépéseket kezdeményez a hibák kijavítására.
Törvényt sértett az FBI a terrorellenes harc nevében?
Kínos laptop-ügy - ezúttal az FBI-nálű
A vízummentesség csak a terroristáknak segít?