Az eredmények szerint Magyarországon a megkérdezettek 75%-a véli úgy, hogy az elmúlt három évben nőtt a korrupció az országban. Ez egész Európában a második legrosszabb arány, nálunk csak Románia vélekedett lesújtóbban.
A felmérés kimutatta, hogy hazánkban a pártokat tarják legkorruptabbnak, őket az üzleti szektor képviselői követik. A bizalom hiányát jelzi, hogy Magyarországon az üzleti szektort az európai átlagnál lényegesebben korruptabbnak ítélik meg.
Egyre több kenőpénz az egészségügyben
Az elmúlt évben a legtöbb kenőpénzt Magyarországon az egészségügyben fizették a megkérdezettek. Míg 2009-ben a válaszadók 18%-a fizetett kenőpénzt az egészségügyben, addig 2010-ben már 26%-uk adott hálapénzt. Világviszonylatban a rendőrségnek fizettek legtöbben kenőpénzt a világon, míg nálunk az egészségügyben kimagaslóak a csúszópénzek gyakorisága.
A magyarok jelentenék a korrupciót
A korrupciót egyértelműen elítélik az emberek, sőt a megkérdezettek 90%-a jelentené is, ha korrupciós esettel találkozna. Ezzel szemben a tavalyi felmérésből kiderült, hogy a korrupcióval szembesülő emberek 63%-a valójában mégsem jelentette az esetet.
„Az állampolgárokat motiválni kell arra, hogy maguk lépjenek fel a korrupció ellen és ne fogadják el a jogsértéseket. A közérdekű bejelentők védelmét törvényi szinten garantálni kell és a végrehajtáshoz megfelelő intézményi keretek felállítása szükséges.” – mondta Alexa Noémi, a Transparency International Magyarország ügyvezető igazgatója.
Hiányzik a megfelelő védelem
A közérdekű bejelentő állását, egzisztenciáját és akár életét kockáztatja annak érdekében, hogy fényt derítsen olyan visszaélésekre, amelyek az egész társadalmat veszélyeztetik. A jogszabályoknak valódi védelmet és garanciákat kell biztosítaniuk a közérdekvédők számára, azaz a bejelentőt nem menthetik fel állásából, nem lehetetleníthetik el a megélhetését, munkavégzését, a bejelentést pedig valódi, alapos és objektív vizsgálatnak kell követnie. Magyarországon a tisztességes eljárás védelméről szóló törvény megfelelő törvényi rendelkezéseket tartalmaz, azonban hiányzik a végrehajtási jogszabály és nincs megfelelő intézmény a bejelentések fogadására és azok kivizsgálására.
Merj Tenni! Korrupciós jogsegélyszolgálat indul
A Korrupcióellenes Világnap alkalmából a Transparency International Magyarország szakmai konferenciát rendezett, melyen nemzetközi szakértők ismertették a közérdekű bejelentők rendszerét és a legjobb külföldi gyakorlatokat.
A Transparency International Magyarország támogatni és segíteni kívánja a közérdekű bejelentéseket, ezért elindítja korrupciós jogsegélyszolgálatát. Ennek részeként indult el a TI merjtenni.hu oldala, mely hasznos információkat tartalmaz arról, hogy egy adott területen milyen szervhez és hogyan fordulhat a bejelentő. Ezen kívül a TI számos ügyvédi irodával működik együtt pro bono alapon, akikkel személyes jogi tanácsadást és akár jogi képviseletet is nyújt a korrupció ellen tenni akaró állampolgárok számára.
Privátbankár