A Siemens konszern több hónapja tartó korrupciós botránya péntekre közvetve a német parlamentet is elérte. Több ellenzéki párt frakcióvezetője ugyanis nyilatkozatban szólította fel Angela Merkel kancellárt arra, hogy mondjon le a nagy tekintélyű vegyes ipari és elektronikai cég felügyelő tanácsa elnökének, Heinrich von Pierernek a tanácsadói szolgálatairól. Pierer - aki korábban éveken keresztül a cég első számú embere volt - elnöke ugyanis annak az innovációs tanácsnak, amelyet a kancellár asszony állított fel a kormány tevékenységének támogatására.
A korrupciós ügyletek, a 400 millió eurót meghaladó megvesztegetési pénzek kifizetése pedig elsősorban azokban az esztendőkben történt, amikor Pierer állt a cég élén. Amúgy mind a jelenlegi felügyelő bizottsági elnök, mint pedig az igazgató tanács jelenlegi elnöke, Klaus Kleinfeld határozottan cáfolja, hogy tudott volna a korrupciós tevékenységről, s mindketten a hatóságokkal való maximális együttműködést ígérték.
Az ellenzéki Zöldek és a Baloldali Párt parlamenti frakcióvezetője ezzel szemben pénteken külön-külön nyilatkozatban sürgette Merkel kancellárt: mondjon fel tanácsadójának mindaddig, amíg a botrányt nem sikerül teljes mértékben tisztázni. Pártja álláspontját ismertetve mindkét ellenzéki politikus annak a nézetnek adott hangot, hogy az ügy tisztázásáig Pierert - mint fogalmaztak - nem lehet hitelképes személynek tekinteni. Az ellenzéki felhíváshoz csatlakozott a konzervatívokkal közösen kormányzó Német Szociáldemokrata Párt egyik tekintélyes parlamenti képviselője is, aki a jelenlegi körülmények között "problematikusnak" nevezte a felügyelő tanácsi elnök kormányzati tevékenységét.
A müncheni hatóságok a hét elején korrupció gyanújával vizsgálati fogsága helyezték Johannes Feldmayert, az igazgató tanács egyik tagját, s ezáltal első ízben került sor arra, hogy a Siemens vezetőségének egyik aktív tagja ellen is nyomozás indult. A tanács egyik korábbi tagja, Thomas Ganswindt tavaly december óta őrizetben van. Értesülések szerint csütörtök este újabb őrizetbe vételek történtek, s a nyomozás gőzerővel folyik.
A tekintélyes konzervatív Frankfurter Allgemeine Zeitung még csütörtökön egyebek közt arról számolt be, hogy a "fekete csatornákon" keresztül, törvénytelenül kifizetett megvesztegetési pénzek miatt Svájcban és Ausztriában is vizsgálódnak a hatóságok. Korábbi értesülések szerint az elmúlt években a "fekete pénzek" átutalása elsősorban svájci, liechtensteini és osztrák bankszámlákon keresztül történt. Az újság emlékeztetett arra, hogy a "kedvezményezett" országok között egyebek mellett Görögország, Olaszország, valamint Nigéria és Szaúd-Arábia is szerepelt.
Durrdefekt...? Elromlott egy Combino
Újabb Siemens-vezetőket tartóztattak le
Átalakul a Siemens
Kapcsolt a Siemens, és visszautasít
MTI