1p
Az európai kormányoknak együtt kell működniük a pénzügyi válság leküzdésében, közös választ kell adniuk a pénzpiaci zavarokra - jelentette ki az egyik francia rádióban Jean-Claude Trichet, az Európai Központi Bank (EKB) elnöke.

Trichet szerint a hét végén Párizsban tartandó csúcstalálkozón "ki fog alakulni a közös álláspont arról, hogy mi legyen az irány".

Trichet egyben fontosnak tartotta, hogy az amerikai képviselőház jóváhagyja a Paulson-tervet, vagyis a Henry Paulson amerikai pénzügyminiszter által kidolgozott, és a szenátus által már jóváhagyott 700 milliárd dolláros pénzügyi mentőcsomagot. A képviselőház pénteken szavaz a csomagról, amelyről úgy vélekedett: nem tudni, hogy a pénzpiacon zajló korrekció ezzel le fog-e zárulni.

Trichet kiemelte a központi bankok közti együttműködés fontosságát, a Federal Reserve-vel kötött 240 milliárd dolláros valutacsere (swap) megállapodást. Pénteki közlés szerint az EKB 50 milliárd dollárral kívánja növelni az eurózónában a likviditást. A nemzetközi pénzügyi mentőakciók költségére vonatkozó kérdésre válaszolva Trichet elmondta, hogy azt mintegy 1000 milliárd dollárra becsüli, de - mint mondta - "ezeknek a számoknak nincsen nagy jelentőségük, hiszen, mondhatni, hogy a korrekció előtt sok milliárd dollár és euró maga is fiktív pénz volt".

Az európai kormányok szerepéről beszélt az Il Corriere della Sera című napilapban az EKB végrehajtó tanácsának tagja, Lorenzo Bini Smaghi is. Szerinte a jelenlegi pénzpiaci felfordulás közepette a kormányoknak azonnal és jelentősen be kell avatkozniuk a bankszektorba, ha szükséges, de nem amerikai mintára.

Bini Smaghi szerint az európai kormányoknak közvetlenül részesedést kell vásárolniuk a bajba jutott bankokban - ahogyan ez történt a belga Fortis esetében -  s nem állami pénzügyi csomagokkal kell segíteni őket.

"Nem helyes az adófizetők pénzéből támogatni azokat a bankokat, amelyek zsíros profitokra tettek szert az elmúlt években" - mondta Bini Smaghi.

Feszült várakozás: a megváltás jön, vagy a pokol
Kezdhetünk félni: drámai jóslat Londonból
Vége Amerika uralmának
Saját butaságunknak is köszönhetjük a válságot
USA: a mentőcsomag még küzd a túlélésért 

MTI

 

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG