Trónfosztás: már nem Abramovics a leggazdagabb orosz
Az alumíniumkirály Oleg Gyeripaszka került az orosz milliárdosok listájának élére, megfosztva trónjától Roman Abramovics csukcsföldi kormányzót
Az alumíniumkirály Oleg Gyeripaszka került az orosz milliárdosok listájának élére, megfosztva trónjától Roman Abramovics csukcsföldi kormányzót, s a brit Chelsea labdarúgó klub tulajdonosát, derült ki a Finansz című orosz hetilap legfrissebb számából.
A 38 éves Gyeripaszka, a Bazovij element (Bazel) cégbirodalom tulajdonosa 21,2 milliárd dolláros magánvagyonnal vette át a Finansz által negyedik esztendeje készített lista vezetését. Abramovics, aki eladta minden oroszországi üzletrészét, bár állítólag új projekteket dédelget, 21 milliárd dolláros bőségszaruval első ízben szorult a második helyre ezen a listán, amelyet az előző három évben töretlenül vezetett.
Prohorovot francia rendőrök nemrég egy időre őrizetbe vették a sikkes alpesi Courchevelben, egy örömlányhálózat felgöngyölítésével próbálkozva.
A harmadik-negyedik helyen két válófélben lévő üzlettárs áll fejenként 14,2 milliárd dollárra becsült vagyonnal: Mihail Prohorov és Vlagyimir Potanyin olyan "aranybányákon" osztozik, mint a Norilsk Nickel és a Polyus Zoloto.
Magyarország leggazdagabb üzletembere ezen a listán az 54. helyen áll. Mihail (Megdet) Rahimkulovnak a Finansz magazin 1,2 milliárd dolláros vagyont tulajdonít, a Gazprom "régi gárdájának" jelenleg magyar üzletekbe befektető tagjaként aposztrofálva őt.
A Finansz megjegyezte, hogy az egymilliárd dollárt meghaladó vagyonok egy év alatt 50-ről 61-re szaporodtak, mindenekelőtt a fogyasztási szektor képviselőinek előmenetelét tükrözve. Az ötszáz leggazdagabb orosz között a "nulláról indulók" száma (230) első ízben közelítette meg azokét, akik az 1990-es évek zűrzavaros privatizációiban alapozták meg üzletüket (270) - tette hozzá az orosz szaklap.
A valaha nagyhatalmú oligarcha Borisz Berezovszkij, akinek kiadását a Kreml hiába követeli Nagy-Britanniától, még mindig a 49. helyet foglalja el a listán 1,3 milliárd dolláros vagyonnal, bár már minden oroszországi üzletrészén túl kellett adnia. Végül a leggazdagabb orosz nő, Jelena Baturina 12 fokkal hágott feljebb a listán, s már a 17. helyet foglalja el rajta hatmilliárd dolláros vagyonával, amit építő és befektető cégeinek, a maga üzleti erényeinek, s részben talán férje, Vlagyimir Luzskov moszkvai polgármester erkölcsi támogatásának is köszönhet.
Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá
havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is,
a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk!
Legyen Ön is előfizetőnk!
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke.
Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.
Privátbankár