Ha lassan is, de szemmel láthatóan fejlődik a hazai üzleti öltözködési kultúra – állítja Békés Zoltán, a MrSale.net öltönyüzlet tulajdonosa. Egyre több a jól öltözött üzletember és hivatali dolgozó, és ma már mindenki tudja, hogy az öltöny azonos színű és anyagú nadrágból és zakóból áll, hogy le kell vágni a címkét az öltöny ujjáról és ma már senki nem vesz fel az öltönyhöz fehér zoknit. Ma már az öltönyök minősége is megfelelő, azonban ahogy mondani szokás sokan „nem tudják viselni”. Melyek a leggyakoribb hibák?
Rövid ujjú ing öltönyhöz
Sokan esnek abba a hibába főként nyáron, hogy a melegre hivatkozva rövid ujjú inget vesznek fel az öltöny alá. Azonban a rövid ujjú ing sportos viseletnek számít, amit nem illik öltönyhöz hordani. Öltönyhöz és nyakkendőhöz mindig hosszú ujjú inget illik felvenni. Ha meleg van, le lehet venni a zakót, és a hosszú ujjú ing ujját könyékig fel lehet hajtani. Ezt az etikett nem tiltja, viszont érdemes odafigyelni, hogy ez tényleg hajtás legyen és ne felgyűrés.
Nyakkendő alatt kigombolt felső gomb
Gyakori rossz szokás az ing felső gombjának a kigombolása a nyakkendő alatt. A nyitott ingnyaknak olyan hatása van, mintha kicsi lenne az ing mérete. Az ing nyakmérete akkor jó, ha teljesen begombolva befér két ujja a gallér és a nyak közé. Ennél szűkebb inget nem érdemes viselni, mert az rövid időn belül kellemetlenné válhat.
Nem megfelelő nadrághossz
Talán ez a leggyakoribb hiba, amit a férfiak elkövetnek. A nadrág megfelelő hossza mindig a cipősarok tetejéig ér. Ha az öltönyvásárlása során nincs ott egy megfelelő cipő, akkor mezítláb mérve pont a földig érjen a nadrág hossza. Fekete, sötétkék és sötétszürke nadrághoz, öltönyhöz fekete cipőt, övet és zoknit illik hordani, barna nadrághoz barna övet és zoknit - hívja fel a figyelmet a MrSale.net tulajdonosa.
Kitömött zakózsebek
Jelentéktelennek tűnő dolog, de képes mindent elrontani. Kitömött zsebekkel a legjobban szabott öltönyben is rosszul mutat a viselője. Az öltöny zsebei nem arra valók, hogy például kulcscsomót vagy pénztárcát tömjünk bele. Ezeknek a kézitáskában, vagy irattáskában a helyük. Az öltöny zsebébe legfeljebb zsebkendőt, névjegyet tehetünk, mert a zakó úgy elegáns, ha szépen rásimul a testre.
Nyakkendő hossza
Feltűnő hiányosság a nem megfelelő hosszúra kötött nyakkendő. A helyesen megkötött nyakkendő az övig ér. Pontosan. Nem lejjebb, nem takarja el az övet és nem feljebb. Amellett, hogy ezt diktálja a protokoll, így praktikus is: a túl hosszúra kötött nyakkendő belelóg mindenbe, ha túl rövid, akkor az anyag esése nem lesz megfelelő és nem áll jól.
"A jólöltözöttség üzleti érték"
"Szociológiai kísérletek bizonyítják, hogy a jólöltözöttség drámai mértékben javítja a hitelességet. A hitelesség pedig a bizalom alappillére, az egyik legnagyobb érték az üzleti életben. Ezért érdemes ügyelni a részletekre, mert egy jelentéktelennek tűnő hiba tönkreteheti a megjelenésünket és a rólunk alkotott képet. És mindez egy kis odafigyeléssel elkerülhető" – mondta Békés Zoltán.
Privátbankár