A bizalmi mutató a szeptemberi 40 százalékos mélypontról januárra 48 százalékra emelkedett, azóta havonta egy-egy százalékponttal mérséklődött, a márciusi 46 százalék a féléves átlagértéket mutatja.
A multinacionális vállalatok üzleti várakozásai márciusban gyengültek az előző két hónaphoz képest. A felmérés szerint a cégek saját vállalkozásuk helyzetét pozitívabban értékelik, mint a makrogazdaság esélyeit.
Jelentősen változtak a vélemények a hazai makrogazdaság rövid távú esélyeiről az utóbbi egy hónapban. A februári 44 százalékról rekordszintre, 60 százalékra emelkedett a stabilitást megjelölő cégek aránya. A nagyvállalatok 5 százaléka nyilatkozott derülátón, 35 százalékuk a gazdaság helyzetében rosszabbodással számol, ami megegyezik az előző havi értékkel.
A termelésnövelés lehetőségének megítélése gyengülő bizalomra utal, a februári 48 százalék után márciusban mindössze a nagyvállalatok 35 százaléka bízik teljesítménye növelésében. |
A nagyvállalatok 86 százaléka saját előállítású készleteit szinten kívánja tartani. A piaci lehetőségek alapján készáru készleteit 7 százalékuk szándékozik növelni.
A külföldi, különösen a javuló németországi konjunktúrára építve, az export kereslet bővülését várja a TOP-100 cégek 60 százaléka, egyharmaduk stabil megrendelésekkel kalkulál. Fél éven belül a külső piac bővülésével számol a cégek 31 százaléka, változatlanságával 63 százaléka.
Márciusban a nagyvállalatok kétharmada a jelenleg kedvező beszerzési feltételek fennmaradását, 28 százalékuk további javulását várja. |
Az egyensúlyjavító intézkedések hatására - rövidtávon - romlik a TOP-100 cégek likviditási előrejelzése. Kiegyensúlyozott pénzügyi viszonyok mellett folytatja tevékenységét a nagyvállalkozói kör egynegyede, romló likviditástól tart 53 százalékuk.
Márciusban érdemben nem változott a gazdasági környezet megítélése. Rövid távon a kiszámíthatóság gyengülésétől tart a TOP-100 vállalkozások 59 százaléka. A hazai nagyvállalatok beruházási aktivitása 56 százalékra csökkent márciusban az előző hónapok 70-80 százalékos arányáról. A szélsőséges ingadozásban a gazdasági tényezők mellett vélhetően erősödött a hangulati tényezők szerepe - áll az Ecostat közleményében.
Április és szeptember között új technológia átvételét a nagyvállalatok 40 százaléka tervezi, a mutató jóval kedvezőbb az előző hónapok értéknél.
A kapacitások kihasználtságáról elégedetten nyilatkozó TOP-100 cégek aránya 50 százalék, felesleges termelési háttérről 40 százalékuk tudósított. Szűk kapacitásról tett említést minden tizedik vállalat, ezek eszközparkja bővítésre szorul. A rendelkezésre álló kapacitások szempontjából a beruházási kényszer nem túl erős, a fejlesztések időben halaszthatók.
A TOP-100 előrejelzése szerint 2007-ben a fogyasztói árak átlagos növekedése 6,5 százalék lesz, alacsonyabb az Ecostat által becsült rátánál és a Magyar Nemzeti Bank februári prognózisában közölt 7,4 százaléknál. A decemberre vonatkozó nagyvállalati inflációs prognózis 6,4 százalék, egy százalékponttal magasabb az előző hónapban adott prognózisnál.
Saját termékeik értékesítési árait a TOP-100-hoz tartozó cégek átlagosan 5,0 százalékkal tervezik emelni 2007-ben. A korábbit jóval meghaladó áremelési ambíció a közműdíjak és energiahordozók árának emelkedésével áll összefüggésben - áll az Ecostat felmérésében.
Erősödik a bizalom, de hurráoptimizmusról nem beszélhetünk
Mi a lakosság legnagyobb tévedése?
GKI: decemberben volt a mélypont (hanganyag)
MTI