1p
Az Ecostat TOP-100 konjunktúra indexe 2007 márciusban 46 százalékra mérséklődött, ugyanakkor a hazai nagyvállalatok üzleti várakozásait a lassan erősödő optimizmus jellemzi
Az Ecostat TOP-100 konjunktúra indexe 2007 márciusban 46 százalékra mérséklődött a februári 47 százalékról, ugyanakkor a hazai nagyvállalatok üzleti várakozásait szeptember óta a lassan erősödő optimizmus jellemzi - közölte a kutatóintézet hétfőn.

A bizalmi mutató a szeptemberi 40 százalékos mélypontról januárra 48 százalékra emelkedett, azóta havonta egy-egy százalékponttal mérséklődött, a márciusi 46 százalék a féléves átlagértéket mutatja.


A multinacionális vállalatok üzleti várakozásai márciusban gyengültek az előző két hónaphoz képest. A felmérés szerint a cégek saját vállalkozásuk helyzetét pozitívabban értékelik, mint a makrogazdaság esélyeit.

Jelentősen változtak a vélemények a hazai makrogazdaság rövid távú esélyeiről az utóbbi egy hónapban. A februári 44 százalékról rekordszintre, 60 százalékra emelkedett a stabilitást megjelölő cégek aránya. A nagyvállalatok 5 százaléka nyilatkozott derülátón, 35 százalékuk a gazdaság helyzetében rosszabbodással számol, ami megegyezik az előző havi értékkel.

A termelésnövelés lehetőségének megítélése gyengülő bizalomra utal, a februári 48 százalék után márciusban mindössze a nagyvállalatok 35 százaléka bízik teljesítménye növelésében.
A vállalkozások saját helyzetüket összességében kedvezőbben ítélik meg, mint egy hónappal korábban
. A változatlan lehetőségeket prognosztizáló cégek aránya meghatározó lett, részesedésük 45 százalék. Az optimista várakozást megfogalmazó cégek aránya kissé csökkent, 25 százalék. Jelentősen, 52 százalékról 30 százalékra esett vissza a pesszimista vállalatok részesedése, közülük legtöbben a lehetőseik szinten maradását vélelmezők táborához csatlakozott.

A nagyvállalatok 86 százaléka saját előállítású készleteit szinten kívánja tartani. A piaci lehetőségek alapján készáru készleteit 7 százalékuk szándékozik növelni.

A külföldi, különösen a javuló németországi konjunktúrára építve, az export kereslet bővülését várja a TOP-100 cégek 60 százaléka, egyharmaduk stabil megrendelésekkel kalkulál. Fél éven belül a külső piac bővülésével számol a cégek 31 százaléka, változatlanságával 63 százaléka.

Márciusban a nagyvállalatok kétharmada a jelenleg kedvező beszerzési feltételek fennmaradását, 28 százalékuk további javulását várja.
A belföldi kereslet élénkülését csak a nagyvállalatok 17 százaléka várja
, változatlanságot feltételez minden második vállalkozás. A hazai értékesítési lehetőségek javulását feltételezi 6 százalékuk, piacai elvesztésétől a korábbi 54 százalékkal szemben egyharmaduk tart.

Az egyensúlyjavító intézkedések hatására - rövidtávon - romlik a TOP-100 cégek likviditási előrejelzése. Kiegyensúlyozott pénzügyi viszonyok mellett folytatja tevékenységét a nagyvállalkozói kör egynegyede, romló likviditástól tart 53 százalékuk.

Márciusban érdemben nem változott a gazdasági környezet megítélése. Rövid távon a kiszámíthatóság gyengülésétől tart a TOP-100 vállalkozások 59 százaléka. A hazai nagyvállalatok beruházási aktivitása 56 százalékra csökkent márciusban az előző hónapok 70-80 százalékos arányáról. A szélsőséges ingadozásban a gazdasági tényezők mellett vélhetően erősödött a hangulati tényezők szerepe - áll az Ecostat közleményében.

Április és szeptember között új technológia átvételét a nagyvállalatok 40 százaléka tervezi, a mutató jóval kedvezőbb az előző hónapok értéknél.

A kapacitások kihasználtságáról elégedetten nyilatkozó TOP-100 cégek aránya 50 százalék, felesleges termelési háttérről 40 százalékuk tudósított. Szűk kapacitásról tett említést minden tizedik vállalat, ezek eszközparkja bővítésre szorul. A rendelkezésre álló kapacitások szempontjából a beruházási kényszer nem túl erős, a fejlesztések időben halaszthatók.

A TOP-100 előrejelzése szerint 2007-ben a fogyasztói árak átlagos növekedése 6,5 százalék lesz, alacsonyabb az Ecostat által becsült rátánál és a Magyar Nemzeti  Bank februári prognózisában közölt 7,4 százaléknál. A decemberre vonatkozó nagyvállalati inflációs prognózis 6,4 százalék, egy százalékponttal magasabb az előző hónapban adott prognózisnál.

Saját termékeik értékesítési árait  a TOP-100-hoz tartozó cégek átlagosan 5,0 százalékkal tervezik emelni 2007-ben. A korábbit jóval meghaladó áremelési ambíció a közműdíjak és energiahordozók árának emelkedésével áll összefüggésben - áll az Ecostat felmérésében.

Erősödik a bizalom, de hurráoptimizmusról nem beszélhetünk
Mi a lakosság legnagyobb tévedése?
GKI: decemberben volt a mélypont (hanganyag)

MTI
Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG