A Barclays Capital londoni befektetési bankcsoport szerdai elemzése szerint, jóllehet az első havi deficit jóval meghaladta a tavalyi azonos hónapban mértet, összességében már látható, hogy a takarékossági program elkezdett hatni. Mivel a részletes bevételi és kiadási lebontás még nem ismert, a program eddigi hatása sem mérhető fel pontosan, de a fő számok máris valamelyes megkönnyebbülést hozhatnak a piacokra, mivel a kormány saját hiányelőrejelzését is alulteljesítette. Ez növeli az egész évre szóló, 6,8 százalékos (ESA95-ös szabványú) deficitcél hitelességét, áll a Barclays Capital hétfői londoni kommentárjában.
A Goldman Sachs globális befektetési csoport londoni részlegének elemzése szerint a ház - amely januárra 190 milliárd forintos hiány jósolt - nemcsak az első havi, de a 895 milliárd forintos első negyedévi hiányról szóló pénzügyminisztériumi előrejelzést is "eltúlzott mértékben borúlátónak" tartja. A GS szerint a magyar kormány el fog maradni saját "konzervatív" költségvetési céljaitól, és valószínű, hogy mind az első negyedévi, mind az év végi hiány alacsonyabb lesz a hivatalos várakozásnál.
A ház elemzése szerint a kormány jelenleg éppen hitelességét építi újjá a piacokon, és ebből az okból "hajlamos inkább óvatos irányban tévedni". |
Az elemzés szerint a költségvetési előrelépés kedvező a magyarországi hozamgörbe hosszabb végén, az idei első néhány hónap inflációs számainak lehetséges hatása azonban aggodalomra adhat okot.
A Dresdner Kleinwort szerint mindazonáltal valószínűtlen, hogy a kormány rövid távon felvizezi költségvetési intézkedéseit, ráadásul a folytatódó élénk euróövezeti növekedés a magyarországi növekedési kilátásokat is javítja, ami kedvezően hathat az idei kormányzati bevételekre. |
A JP Morgan befektetési bankcsoport szerdai londoni elemzése szerint a januári költségvetési "meglepetés" mértéke és iránya is beleillik abba a kormányzati stratégiába, amely szerint a kormány "konzervatív" deficitcélt jelöl meg, amelyet aztán alulteljesít. A ház szerint az év egészére is valószínűsíthető, hogy a tényleges hiány el fog maradni a 6,8 százalékban meghatározott, ESA95-ös szabvánnyal számolt, nyugdíjreform-költségeket is tartalmazó céltól, mivel úgy tűnik, hogy az áfa-bevételeket alulbecsülték.
( 1 ) | ( 2 ) | következő >> |