.jpg)
A közlemény szerint az online bűnözés már régóta nem arról szól, hogy a hackerek és a vírusírók adatrombolási céllal nagystílű kártevő programokat terjesztenek el az interneten. A céljuk ma már egészen más: sokkal inkább anyagi előnyhöz akarnak jutni. A felhasználók nagy része ugyanis nem tudja, hogy az internetes banki műveleteknél használt kényes információkat, például a számla adatait vagy a jelszavakat az adattolvajok elfoghatják akkor, ha nem megfelelő a számítógép védelme.
A bűnözés mértékét mutatja, hogy a Symantec adatai szerint naponta 7,92 millió csaló weblapra irányító, adathalászó levél forog az interneten. A leggyakrabban bejelentett kártevő programok 80 százaléka például ki tudja kémlelni a bankkártya- vagy számlainformációkat, illetve módosítani tudja a webkapcsolatot úgy, hogy a felhasználókat, tudtuk nélkül a csalók oldalára irányíthassa.
A Symantec éppen ezért azt tanácsolja vevőknek, hogy csak vírusvédelemmel és tűzfallal ellátott számítógépről internetezzenek, s ezeket a programokat rendszeresen frissítsék.
Egy újabb tanács szerint mindig legalább közepes vagy nagy fokozatú biztonsági beállítást használjanak, mert így a magukat a webböngészőn keresztül telepíteni akaró kártevő programoknak vagy kémszoftvereknek nehezebb a dolguk. A Symantec szerint az is növeli a biztonságot, ha valaki nem tölt le mindenféle programot az internetről, és nem nyit meg bármilyen levélcsatolmányt.
A közlemény szerint óvatosnak kell lenni az érdekes netportálokkal és boltokkal is, mert ezek mögött is csalók tevékenykedhetnek. A megbízható oldalak működtetői ugyanis sok energiát és pénzt fordítanak arra, hogy a felhasználók számára kifogástalan szolgáltatást nyújtsanak. A hibákat tartalmazó oldalakat a vevők tekintsék megbízhatatlannak.
A Symantec azt is tanácsolja, hogy a vevők soha ne adják ki a személyi vagy adószámukat egy netes kereskedőnek, még akkor sem, ha azt állítja, hogy szüksége van rá. Ezen túlmenően soha ne vásároljanak olyan helyen, ahol az áru visszavételéért költséget számítanak fel.
A Symantec összegyűjtötte a megbízható oldalak kritériumait is: ezek világosan és részletesen tájékoztatnak a garanciáról és a visszaküldési szabályokról. Közlik a szállítási és az esetleges adó miatti költségeket. Szembetűnően tájékoztatnak az összes kapcsolati információról, a nevekről, a címről, a telefonszámokról.
A közlemény szerint megfigyelő szervezetek közül néhány, a Better Business Bureau, a The Public Eye és a CPA WebTrust saját feltételrendszert alakított ki a biztonságos helyek minősítésére, és az ezeknek a feltételeknek megfelelő e-kereskedelmi helyeket minősítő címkével is ellátják. A Misc.consumer fogyasztói levelezőcsoport átfogó listát készített a rosszhírű kereskedőhelyekről, az Internet Fraud Watch - az internetes csalásfigyelő - pedig a hamis ajánlatokról és a lehetséges átverésekről tájékoztat.
Nincs az az adat, amit ne tudnának ellopni
Az ön gépe sem "tiszta", csak azt hiszi!
Digitális világ: van képünk hozzá
Döbbenetes tájékozatlanság: így internetezünk
MTI