Üdülési csekk: nagy port kavart az állítólagos felár
Felszámolható felár, ha étkezési utalvánnyal vagy üdülési csekkel fizet a vendég, de erről előzőleg tájékoztatni kell - írta a Somogy Hírlap. Az MTI által a tegnapi nap folyamán idézett cikk szerint a Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság Dél-dunántúli Régiójának igazgatója úgy nyilatkozott: a költség áthárítása jogos, de kizárólag akkor, ha arról előre, jól látható helyen tájékoztatják a vendéget. Halas Ernőné igazgató a cikk szerint arra is felhívta a figyelmet, hogy a vendéglátóhelyeken jogosan járnak el, ha nem adnak vissza az étkezési jegyből vagy az üdülési csekkből, ezek ugyanis nem szolgálnak pénzváltásra.
A Magyar Nemzeti Üdülési Alapítvány szerkesztőségünkhöz eljuttatott - fentiekre reagáló - közleménye szerint ugyanakkor a szolgáltatók és az üdülési csekk kibocsátója között létrejött szerződés egyértelműen rögzíti a legalább névértéken történő elfogadást, illetve hogy az elfogadóhely súlyos szerződésszegésének minősül az üdülési csekk elfogadásának megtagadása, továbbá a csekk felhasználók bizonyítottan diszkriminatív megkülönböztetése.
A Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság szerkesztőségünkhöz eljuttatott hivatalos álláspontja szintén azt támasztja alá, hogy a Magyar Nemzeti Üdülési Alapítvány általános szerződési feltételei, valamint az üdülési csekk kibocsátója és az elfogadóhely között létrejött szerződés szerint az üdülési csekket az elfogadóhelyeknek legalább névértéken, azaz a csekken feltüntetett értéken kell elfogadniuk. A közlemény szerint a hírben hivatkozott nyilatkozó részéről a beszélgetés során az üdülési csekkel kapcsolatban nem hangzott el, hogy jogos az árhárítás a fogyasztóra.
Az NFH így azt javasolja a vendégeknek, hogy amennyiben a fenti szerződésszegő gyakorlattal találkoznak, azt jelentsék a Magyar Nemzeti Üdülési Alapítvány ügyfélszolgálatán.
Az Étkezési Utalvány Forgalmazói Egyesülés igazgatója, Bessenyey Bálint az üggyel kapcsolatban kijelentette, hogy a tagvállatoknál eddig ilyen eset nem fordult elő. Véleményük szerint a hír tartalma nem helytálló. A beváltóhely vendéglátóegységek szerződésében szerepel, hogy a szolgáltatásért az étkezési utalványt kibocsátó felet beváltási díj illeti meg, így ezzel a költséggel az üzletek előre tudnak kalkulálni - áll a szerkesztőségünkhöz eljuttatott közleményben.
Abban az esetben, ha a beváltó mégis felárat számít fel, akkor nem a szerződésben vállalt kötelezettség-vállalása szerint jár el, vagyis megszegi a szerződést – jelentette ki Bessenyey Bálint.
Az üdülési csekk a Balaton sztárja
Borravaló? Jobb, ha elfelejti!
MTI, Privátbankár