1p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

A nyersanyagár-robbanás és a kedvező globális likviditási környezet teljesen új értelmezést adott a "feltörekvő piacok" kategóriájába sorolt adósosztálynak
A nyersanyagár-robbanás és a kedvező globális likviditási környezet teljesen új értelmezést adott az utóbbi három évben a "feltörekvő piacok" kategóriájába sorolt adósosztálynak, amelynek kockázatát ma már nem elsősorban az devizaadósságára megkövetelt hozamfelárak jellemzik, áll az egyik vezető londoni befektetési ház kedden kiadott térségi elemzésében.

A JP Morgan londoni részlegének 46 oldalas globális összeállítása szerint azóta, hogy a feltörekvő gazdaságok a 90-es évek elején sikerrel visszatértek a nemzetközi tőkepiacra, a cég által vezetett feltörekvő piaci kötvényindex (EMBIG) hozamkülönbsége volt a térségi adóskockázat legalkalmasabb mérőszáma. Azóta azonban az országcsoport kormányai a "pénzesőt" a Brady-kötvényállomány gyakorlatilag teljes felszámolására használták fel, és az EMBIG állományának csaknem 40 százaléka átkerült a befektetésre ajánlott minősítési kategóriába.

A Nicholas Brady egykori amerikai pénzügyminiszterről elnevezett kötvényeket 1983-tól bocsátották ki, a fejlődő térség adósságválságának csúcspontján, nem utolsósorban a nem fizető hitelek által csőddel fenyegetett bankrendszerek megsegítésére. A Brady-kötvények helyettesítő értékpapírok voltak, amelyekkel a drága kereskedelmi bankhiteleket lehetett lecserélni, hosszú lejáratra, amerikai kincstárjegy-fedezettel.
Annak idején az EMBIG 80 százalékát a Brady-kötvényállomány tette ki; a JP Morgan egy tavalyi összegzése szerint azonban a cég által szemlézett feltörekvő térség Brady-adósságának az EMBIG-indexen belüli részaránya 2 százalék alá csökkent.

A kedden kiadott új jelentés szerint a feltörekvő térség piacon lévő szuverén adósságállományának zsugorodásával, és az átlagos kockázati EMBIG-felár csaknem történelmi mélységbe süllyedésével ez a hozamkülönbség már nem tükrözi a feltörekvő kategóriát jelenleg jellemző piaci folyamatokat.

Az EMBIG-ben foglalt adósságállomány átlagos kockázati hozamfelára (az irányadó tíz éves amerikai kincstárjegy felett) január végén mindössze 1,67 százalékpont volt, 1,22 százalékponttal alacsonyabb még a magas hozamú kockázati besorolással ellátott amerikai kereskedelmi adósságkibocsátók kötvényeinek átlagos feláránál is, áll a JP Morgan keddi londoni elemzésében.

A jelentés szerint a feltörekvő piaci adósságfolyamatok legfontosabb jellemzője az utóbbi három évben az, hogy a hangsúly rohamos ütemben tolódik át a szuverén devizaadósság-kibocsátásról a helyi valutában kiadott adósságra, valamint a vállalati szektorra. A JP Morgan által a feltörekvő térség saját valutában vezetett adósságára 2005 nyarán elindított index - GBI-EM Broad Local Currency - piaci névértékállománya 2007 elejére elérte a 693 milliárd dollárt, vagyis több mint a fele a cég összesített feltörekvő piaci kötvényindexének, amelynek állománya 1125 milliárd dollár.

A belső adósságkibocsátás most már folyamatosan sokkal gyorsabban bővül a devizakölcsönzésnél, és a JP Morgan szerint a folyamat tartós marad, áll az elemzésben.
Az elemzés szerint az utóbbi két évben tapasztalható első ízben széleskörű érdeklődés a feltörekvő térség saját valutában kiadott kötvényei iránt a külföldi befektetői kör részéről. A helyi adósságpiacok felé történő hangsúlyeltolódás annak kísérőjelensége, hogy a térségi szuverén kibocsátók agresszív ütemben térnek át a devizaadósság leépítését célzó adósságkezelési stratégiákra.

A másik fő változás a feltörekvő piaci vállalati szektor súlyának meredek növekedése. Tavaly a feltörekvő térségi cégadósok 111 milliárd dollárnyi új adósságot vittek piacra a 2001-ben mért 26 milliárd dollár után, miközben a feltörekvő piaci szuverén adósok új kibocsátásainak összértéke 44 milliárd dollár volt, áll a JP Morgan keddi átfogó elemzésében.

A jelentés szerint Magyarország és a többi három közép-európai EU-gazdaság belső adósságpiacán az egyik fő befektetői tényező a következő öt évben is a konvergencia-játék lesz; a JP Morgan alapeseti forgatókönyve szerint ezek az országok "2015-ig" mindenképpen az euróövezet tagjai lesznek.

Fő vezérlő elem változatlanul a hozamfelár-vadászat is, amely középtávon az olyan magas hozamú piacokon fogja fenntartani a külföldi befektetői érdeklődést, mint Magyarország, Törökország, Egyiptom és Dél-Afrika, áll az elemzésben.

Egész jó Fitch-kritika: Gyurcsány is kulcstényező
Forintgyengülés: ez még csak a kezdet?
Inkább kockáztatnak a befektetők

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG