A JP Morgan londoni részlegének 46 oldalas globális összeállítása szerint azóta, hogy a feltörekvő gazdaságok a 90-es évek elején sikerrel visszatértek a nemzetközi tőkepiacra, a cég által vezetett feltörekvő piaci kötvényindex (EMBIG) hozamkülönbsége volt a térségi adóskockázat legalkalmasabb mérőszáma. Azóta azonban az országcsoport kormányai a "pénzesőt" a Brady-kötvényállomány gyakorlatilag teljes felszámolására használták fel, és az EMBIG állományának csaknem 40 százaléka átkerült a befektetésre ajánlott minősítési kategóriába.
A Nicholas Brady egykori amerikai pénzügyminiszterről elnevezett kötvényeket 1983-tól bocsátották ki, a fejlődő térség adósságválságának csúcspontján, nem utolsósorban a nem fizető hitelek által csőddel fenyegetett bankrendszerek megsegítésére. A Brady-kötvények helyettesítő értékpapírok voltak, amelyekkel a drága kereskedelmi bankhiteleket lehetett lecserélni, hosszú lejáratra, amerikai kincstárjegy-fedezettel. |
A kedden kiadott új jelentés szerint a feltörekvő térség piacon lévő szuverén adósságállományának zsugorodásával, és az átlagos kockázati EMBIG-felár csaknem történelmi mélységbe süllyedésével ez a hozamkülönbség már nem tükrözi a feltörekvő kategóriát jelenleg jellemző piaci folyamatokat.
Az EMBIG-ben foglalt adósságállomány átlagos kockázati hozamfelára (az irányadó tíz éves amerikai kincstárjegy felett) január végén mindössze 1,67 százalékpont volt, 1,22 százalékponttal alacsonyabb még a magas hozamú kockázati besorolással ellátott amerikai kereskedelmi adósságkibocsátók kötvényeinek átlagos feláránál is, áll a JP Morgan keddi londoni elemzésében.
A jelentés szerint a feltörekvő piaci adósságfolyamatok legfontosabb jellemzője az utóbbi három évben az, hogy a hangsúly rohamos ütemben tolódik át a szuverén devizaadósság-kibocsátásról a helyi valutában kiadott adósságra, valamint a vállalati szektorra. A JP Morgan által a feltörekvő térség saját valutában vezetett adósságára 2005 nyarán elindított index - GBI-EM Broad Local Currency - piaci névértékállománya 2007 elejére elérte a 693 milliárd dollárt, vagyis több mint a fele a cég összesített feltörekvő piaci kötvényindexének, amelynek állománya 1125 milliárd dollár.
A belső adósságkibocsátás most már folyamatosan sokkal gyorsabban bővül a devizakölcsönzésnél, és a JP Morgan szerint a folyamat tartós marad, áll az elemzésben. |
A másik fő változás a feltörekvő piaci vállalati szektor súlyának meredek növekedése. Tavaly a feltörekvő térségi cégadósok 111 milliárd dollárnyi új adósságot vittek piacra a 2001-ben mért 26 milliárd dollár után, miközben a feltörekvő piaci szuverén adósok új kibocsátásainak összértéke 44 milliárd dollár volt, áll a JP Morgan keddi átfogó elemzésében.
A jelentés szerint Magyarország és a többi három közép-európai EU-gazdaság belső adósságpiacán az egyik fő befektetői tényező a következő öt évben is a konvergencia-játék lesz; a JP Morgan alapeseti forgatókönyve szerint ezek az országok "2015-ig" mindenképpen az euróövezet tagjai lesznek.
Fő vezérlő elem változatlanul a hozamfelár-vadászat is, amely középtávon az olyan magas hozamú piacokon fogja fenntartani a külföldi befektetői érdeklődést, mint Magyarország, Törökország, Egyiptom és Dél-Afrika, áll az elemzésben.
Egész jó Fitch-kritika: Gyurcsány is kulcstényező
Forintgyengülés: ez még csak a kezdet?
Inkább kockáztatnak a befektetők