A kedden kiadott egymilliárd eurós, rögzített kamatozású, tízéves futamú - 2017. júliusban lejáró - eurokötvény hozamfelára a londoni árazásban 0,21 százalékpont lett az irányadó átlagos eurókamatcsere-piaci hozam (mid-swaps) fölött, szelvénye 4,375 százalék, kibocsátási és másodforgalmazói ára egyaránt 99,384 százalék.
A Fitch szerda esti londoni bejelentése szerint a legnagyobb európai hitelminősítő "BBB plusz"-ra sorolta az új magyar adósságot. Ez megfelel a hosszú futamú szuverén magyar devizaadósság osztályzatának, amelyre a cég leminősítést valószínűsítő negatív kilátást tart érvényben.
A Fitch Ratings elemzése szerint a magyar adósosztályzat tükrözi, hogy Magyarország egyrészről viszonylag jómódú, sok lábon álló európai uniós gazdaság, erős demokratikus intézményrendszerrel, másrészről a közfinanszírozási helyzet jelentős romlása aggodalmakat keltett a makrogazdasági egyensúllyal kapcsolatban.
A Fitch szerint a magyar államháztartási hiány már a GDP-érték 12 százaléka felé tartott, amikor a kormány bevételnövelő intézkedéseket léptetett életbe, és a kiadásokat kordában tartó terveket jelentett be a tavalyi választások után.
Jóllehet az ESA"95 szabvánnyal számolt tavalyi államháztartási deficitadat 2007 márciusa előtt nem lesz ismert, a pénzforgalmi szemléletű központi kormányzati hiányszámok a tavalyi első 11 hónapról arra utalnak, hogy a hiány tavaly valamelyest jobb lett a hivatalos célnál, áll az elemzésben. A Fitch becslése szerint az ESA"95-ös módszertannal kimutatott 2006-os deficit kis mértékben elmaradt a GDP-érték 10 százalékától a kormány által várt 10,1 százalék helyett. E megállapítás újabb jele annak, hogy a korábban rendre pesszimista londoni elemzői közösség fokozatosan derűlátóbbá válik a magyar költségvetési kilátásokkal kapcsolatban.
Ennek egyik legmarkánsabb megnyilvánulása az volt, hogy karácsony előtt az addigi leminősítést valószínűsítő negatívról stabilra javította vissza Magyarország nála is közepes befektetői, "BBB plusz" szuverén adóskockázati besorolásának kilátását a Standard & Poor"s. A világ legnagyobb hitelminősítőjének akkori indoklása szerint a negatív kilátás stabilra módosítása, amellyel a cég levette a napirendről a magyar adósosztályzat belátható időn belüli rontását, tükrözi a "figyelemreméltó" konszolidációs menetrend végrehajtása iránt mutatott kormányzati elkötelezettséget. Ez jó eséllyel biztosítja, hogy "legalább a következő két évben" teljesülnek a költségvetési célok.
Az S&P múlt héten Londonban tartott éves európai hitelfolyamat-elemző szakszemináriumán a cég európai szuverén minősítésekért felelős vezérigazgatója, Moritz Kraemer azt mondta: a költségvetési probléma továbbra is "masszív", ugyanakkor a kormány "figyelemreméltó fordulatot hajtott végre". Kraemer a következő időszakra nézve reálisnak nevezte a költségvetési célkitűzéseket, és azt mondta: a magyar kormány költségvetési csomagja az utóbbi évek legjelentősebb konszolidációs programja az egész térségben.
A múlt csütörtöki citybeli S&P-konferenciához mellékelt írásos elemzés Magyarországról szóló fejezete szerint a Standard & Poor"s azt várja, hogy 2008-ban sikerül a GDP-érték 4,3 százalékára leszorítani az (ESA-szabvánnyal számolt) államháztartási hiányt, a konvergenciaprogramban foglalt céloknak megfelelően.
A szerda esti londoni Fitch-elemzésben is az áll, hogy a költségvetési hiány korlátok közé szorítása 2006 második felében "jó startja volt" a kormány takarékossági terveinek. A hitelminősítő szerint néhány "testes" egyszeri kiadási tétel kiesése jó eséllyel elősegíti, hogy az idei hiány a kormány által tervezett 6,8 százalék (nyugdíjreform-költségek nélkül 5,1 százalék) környékére csökkenjen.
A költségvetési konszolidációban elért idei előrelépés kulcstényezője lesz a magyar adósbesorolással kapcsolatos jövőbeni döntéseknek, áll a Fitch elemzésében. A cég szerint továbbra is terhelik politikai kockázatok a költségvetési kilátást, és még az idei évre célzott államháztartási hiány is magas az azonos besorolású szuverén adósokéhoz képest. A deficit tovább duzzasztja az államadósságot, amely a 2006-ra becsült GDP-arányos 69 százalékkal szintén magas az azonos besorolású adósok 34 százalékos középértékéhez mérve, áll az elemzésben.
A Fitch becslése szerint a nettó küladósság a folyó külső bevételek 74 százaléka volt tavaly, vagyis ugyancsak jelentősen meghaladta a "BBB" sávban nyilvántartott szuverén adósok 29 százalékos jellemző középértékét.
Beárazták az egymilliárd eurós magyar eurókötvényeket
Több mint 1,3 milliárd eurós kereslet az egymilliárdos magyar eurokötvényre
Bizakodó a PM új államtitkára (hanganyag)
A PM 6,3 százalékos hiányt vár
Veres már egyszámjegyű hiánnyal számol
Kóka a koalícióban maradás feltételéről
Rosszabbul élünk, mint egy éve