Tavaly az újonnan piacra vitt szuverén és kereskedelmi adósságok 49 százalékát adták ki euróban.
A folyamat éles és gyors fordulatot jelez: 2002-ben a globális adósságpiacon lévő kötelezettségek 27 százaléka volt euróban, és 51 százaléka dollárban.
Az átalakulást a stabil euróövezeti kamatszint magyarázza, és az, hogy az euró erősödött, és ellenálló-képességet mutatott, kommentálta a fejleményeket az ICMA elnök-vezérigazgatója, René Karsenti a Financial Times hétfői számában.
Az euróövezeti jegybank (EKB) alapkamata - a kéthetes refinanszírozási kamatminimum, amelyen a bank még elfogadja a kereskedelmi bankok repoigényét - 2003 óta mindössze 1,5 százalékpontos sávban ingadozott, 2 százalék és a jelenlegi 3,5 százalék között. Az amerikai Federal Reserve szövetségi napikamatcélja ugyanezen idő alatt 4,25 százalékponttal változott, 1 százalék és a jelenlegi 5,25 százalék között.
Emellett az euró erősödött is, a mostani 1,30 körüli dollárárfolyamra a három évvel ezelőtti dollárparitásról.
Az euró térhódítását jelezte az a múlt havi összesítés is, amely szerint decemberben, dollárértéken, már valószínűleg meghaladta a világon forgalomban lévő euróbankjegyek összértéke a dollárbankókét...Részletek
A legújabb adósságpiaci adatok szerint ugyanakkor erőteljesen nőtt a legmagasabb hozamú, vagyis a nem fizetővé válás legnagyobb kockázatát hordozó kötelezettségek aránya. A Merrill Lynch magas hozamú kötvényindexének mércéjén az amerikai piacon kint lévő adósságállomány csaknem 16 százaléka volt a "CCC" hitelminősítői sávban 2006 végén az egy évvel korábbi 13,5 százalék után.
A "CCC" sáv a még forgalmazható legnagyobb kockázatú adósságok besorolása. A nemzetközi hitelminősítői gyakorlatban a "BBB" adóskockázati sávot is már csak megszorításokkal ajánlják befektetésre, alapjában spekulatívnak tartják, de ennek alapfokát - "BBB mínusz" - is hat közbenső osztályzati szint választja el a "CCC" felső szélétől.
Jóllehet egy esetleges amerikai recesszió esetén a nagy hozamú adósságállomány növekedése meredeken felhajthatná a nem teljesítő kötelezettségek arányát, ennek egyelőre nincs jele. A Standard & Poor"s hitelminősítő legfrissebb adatsora szerint a tavalyi harmadik negyedévre rekord mélységbe, 1,0 százalékra csökkent a spekulatív besorolású globális vállalati hitelállományon belül a nem fizetővé váló kötvények aránya, miközben az előző 25 év átlagában ez az arány 4,61 százalék volt.
Igaz ugyanakkor, hogy az adósminőség javulási folyamata is lassult. Az S&P legújabb globális kimutatása szerint tavaly egész évben 30 adósság-kibocsátó lépett át a spekulatív besorolási sávból a befektetésre ajánlott osztályzati kategóriába, az egy évvel korábbi 51 után.
Euró-dollár csata: marad-e a zöldhasú 1,3 alatt? (hanganyag)