1p
A héten új történelmi csúcsra emelkedtek az amúgy sem alacsony magyarországi üzemanyagárak, s ezért még jobban megéri Ukrajnában tankolni a magyaroknak
A héten új történelmi csúcsra emelkedtek az amúgy sem alacsony magyarországi üzemanyagárak, s ezért még jobban megéri Ukrajnában tankolni a magyaroknak. Erősödik a romániai és a szerbiai benzinturizmus is.

Nyár óta ugyan kismértékben emelkedtek az ukrajnai üzemanyagárak, ám még mindig nagyon megéri Kárpátalján tankolni: a legolcsóbb ukrán kútnál például 166 forintot spórolhat a magyar autós a benzin literjén.

A Beregsurány-Asztély határállomástól mindössze néhány száz méterre található Ukrajna első benzinkútja: az ANP töltőállomásánál a benzin literjéért 7,40 hrivnyát (1 ukrán hrivnya 26 forint), a gázolajért pedig 6,70 hrivnyát kell fizetni. Így a benzin esetében 166 forinttal, míg a gázolajnál 173 forinttal kérnek itt kevesebbet, mint a határ előtti utolsó, Vásárosnaményban található magyar benzinkútnál.

A megkérdezett benzinkutasok az MTI tudósítójának elmondták: a határközeli ukrán kutaknál vásárlók több mint 60 százaléka Magyarországról érkezik, de akad olyan kút is, amelynél 90 százalékot tesz ki a magyar vevőkör. Ezen a helyiek sem csodálkoznak, mivel egy átlagos benzintartályú, 40-50 literes autót a legolcsóbb benzinnel megtankolni mintegy 8 ezer forintból lehet, de a legdrágább 95-ös is csak kevesebb, mint ezer forinttal kerül többe. A gázolaj esetében a tankolásra szánt összeg 7000-7500 forint.

Ukrajna belsejébe felé tartva drágább az üzemanyag: a magyar-ukrán határ melletti kedvezőbb árakat a magyar kamionosok is igyekeznek kihasználni, akik - ha tehetik - Beregszász melletti kutakról tankolják fel járműveiket.

A magyarországi üzemanyagárak emelkedésével párhuzamosan erősödik a benzinturizmus a Dél-Alföldön is. A határmenti szerbiai és romániai kutak munkatársai és a határrendészek az MTI-nek elmondták, bár a magyar és a szerbiai kutak között literenként 40-50 forintot is elérő árkülönbség van, egyelőre még kevesen vannak, akik kifejezetten a tankolás miatt mennek Szerbiába.

Ezzel szemben ahogy folyamatosan emelkedik a benzin ára, egyre többen járnak át tankolni Romániába. December közepén a benzinért 4,92 lejt (317 forint), a gázolajért 4,84 lejt (312 forint) kellett fizetni, az autógáz 2,86 lejbe (189 forint) került. Az üzemanyagtöltő állomáson a benzin 30, a gázolaj 22 forinttal volt olcsóbb, mint a határ magyar oldalán található legközelebbi kútnál.

Ismét történelmi csúcsot értek el a hazai üzemanyagárak. Januárban egy nagyobb emelkedés után már a 317 forintos benzin is brutálisnak tűnt, mától a 95-ös átlagára literenként 358 forint.
Vas megyéből egyelőre sem Ausztria, sem pedig Szlovénia irányába nem indulnak nagy számban benzinturisták
, általában csak az vásárol a szomszédos országok határmenti benzinkútjain, akinek nem kell külön eurót váltania, tehát vagy odakint dolgozik, vagy egyébként is arrafelé vezet az útja.

A Burgenlandban dolgozó, ingázó magyarok az MTI tudósítójának elmondták: a határ közelében lévő osztrák kutakon drágábban jutnak az üzemanyaghoz, mint a tartomány belsejében, de a különbség nem nagy, néhány század euró.

A 95-ös benzin ára jelenleg a határ mellett 1,18-1,22 euró, a gázolaj ára pedig 1,15 euró körül mozog. Az autósoknak most télen azt is be kell kalkulálniuk, hogy Ausztriában kötelező a téli gumi és a hólánc, ennek meglétét a rendőrség akár számon is kérheti.

Mások viszont, főként a szombathelyi taxisok azt mondják, érdemes, és ha így megy tovább egyre érdemesebb lesz Ausztriában megtankolni, mert számításuk szerint - ha elég nagy az autó tankja - akár száz kilométerrel is többet mehetnek ugyanannyi pénzből, ha kint tankolnak.

S bár Szlovéniához hasonlóan Horvátországban is némileg olcsóbbak az üzemanyagok, a csekély különbség miatt magyar vásárló ma már alig akad ott.

Horvátországban kedd óta 8,98 kunát (337 forint) kérnek egy liter eurosuper 95-ös benzinért, a magasabb minőségű gázolaj, az eurodizel pedig 8,32 kunába (312 forint) kerül. A Letenyéhez legközelebbi horvát benzinkúton azonban ritka mostanában a magyar autós. A muracsányi (Gorican) INA kút egyik kezelője, Drazen Sabol az MTI tudósítójának azt mondta: már régen leapadt az évekkel ezelőtti nagy árkülönbség a két ország között, így ma már alig éri meg a magyaroknak náluk tankolni.

Az autópálya megnyitása óta amúgy is kevesebben állnak meg a régi közúti átkelőhelynél lévő töltőállomásnál. Magyar vásárlók legfeljebb a szomszédos településekről jönnek át alkalmanként üzemanyagot vásárolni - tette hozzá.

Szlovéniában a 95-ös benzin ára szintén kedden változott, literenként most 1,262 euróba (350 forintba) kerül, a gázolajért pedig 1,216 eurót (337 forintot) kérnek. Lendván az MTI tudósítója nem is talált egyetlen magyar vásárlót sem az itt működő Petrol kúton.

Az állami olajcég töltőállomásának alkalmazottja, Kristian Bernad azt mondta: míg régebben a nagyobb árkülönbség miatt gyakrabban jártak magyarok benzinért vagy gázolajért Szlovéniába, ez ma már alig fordul elő. Hozzátette: a magyarok legfeljebb fűtőolajat vásárolnak - alkalmanként 50-60 litert -, mert annak viszont kedvező az ára, egy liter most 0,795 euróba (220 forint) kerül.

A határokhoz közeli zalai benzinkutakon szintén arról számoltak be, hogy az áremelés ellenére sem igazán jellemző a benzinturizmus. Letenyén és Rédicsen, a Mol töltőállomásain közölték: legfeljebb azoknak éri meg átmenni a határon, akiknek nagyobb benzintankjuk van, viszont a kamionosok már évek óta kevesebben térnek be hozzájuk, ők inkább külföldön tankolnak.

A Becsehelyen található Agip kút kezelője úgy látja: az áremelés miatt nem változott a forgalmuk. Jellemzően a környékbeli lakosok és az M7-es autópályáról letérő kamionosok hajtanak be a töltőállomásra, de az áremelés eddig még nem okozott változást a forgalomban.

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG