1p
Magyarország egyike annak 10 országnak, amely tavaly a legtöbbet javított az üzleti környezet minőségén. Akkorát léptünk előre, mint például Tádzsikisztán, Ruanda vagy a Zöld-foki Köztársaság
Magyarország egyike annak 10 országnak, amely tavaly a legtöbbet javított az üzleti környezet minőségén - állapította meg a Világbank Doing Business 2011 című jelentése. Akkorát léptünk előre, mint például Tádzsikisztán, Ruanda vagy a Zöld-foki Köztársaság - szükség is van a javulásra, mert még így sem vagyunk előkelő helyen a listán

A 183 országot felsoroló világranglista szerint Magyarország az üzleti környezet minősége szempontjából a 46. helyre lépett előre a tavalyi 52. helyezésével szemben. A tágabb értelemben vett  közép- és kelet-európai régióból Magyarországot Grúzia (12. hely), Észtország (17.), Litvánia (23.), Lettország (24.), Ausztria (32.), Macedónia (38.), Szlovákia (41.), Szlovénia (42.) és Kirgizisztán (44.) előzi meg.

Magyarország a világbanki jelentés szerint négy területen - az építési engedélyek kiadása, az ingatlanbejegyzés, az adózás és a vállalkozások megszüntetésének ügyében - könnyítette meg a vállalkozók dolgát. A legnagyobb haladást elért tízes csoport tagja még Kazahsztán, Ruanda, Peru, Vietnám, a Zöld-foki Köztársaság, Tádzsikisztán, Zambia, Grenada és Brunei.

Az építési engedélyek kiadásának gyorsasága területén felállított top 10-ben Magyarország a 4 napos időhatárral a 8. helyen szerepel. Ugyanezt a helyezést érte el az ingatlanbejegyzés javulása területén is. A jelentés szerint a magyar átíratási illeték a felére, az ingatlanérték 6 százalékára csökkent.

Ugyancsak a 8. helyen áll Magyarország az adózás területén elért javulásban, egyebek mellett a törvényi egyszerűsítéssel és a foglalkoztatást terhelő kiadások csökkentésével. A jelentés szerint a munkáltatók tb-hozzájárulása a bruttó fizetések 29 százalékáról 26 százalékra csökkent.

A vállalkozások megszüntetésének területén elért javulások tekintetében a Doing Business a 10. helyre helyezi Magyarországot, mert a módosított csődtörvény lehetővé teszi, hogy a fizetésképtelené vált cégek peren kívüli megállapodást köthessenek hitelezőikkel a csőd elkerülése érdekében.

A Doing Business 2011 listáját vezető top 10 Szingapúrból, Hongkongból, Új-Zélandból, Nagy-Britanniából, az Egyesült Államokból, Dániából, Kanadából,  Norvégiából, Írországból és Ausztráliából áll. A sort Csád zárja, egy Kelet-Timor kivételével kizárólag fekete-afrikai országokból álló 10-es csoport végén.

Ötéves áttekintésben a Doing Business 11 megállapítja, hogy az országok 85 százalékában javultak a vállalkozás feltételei. A javulás mértékének tekintetében a jelentés Magyarországot az országok utolsó harmadába sorolja.

A legnagyobb előrelépést az elmúlt évben - a legutolsó adatok 2010 júniusából származnak - a közép-európai és a közép-ázsiai országoknak sikerült elérniük. Magyarországot azonban 2008-tól nem ide, hanem a magas jövedelmű OECD-országokhoz sorolták, ahová a társégből Csehország, Szlovákia, Lengyelország és Szlovénia is tartozik.  

A Világbank 2003 óta készíti el a Doing Business éves jelentését, amelyben azt vizsgálja, milyen az üzleti légkör, hogyan haladnak az üzleti reformok, a szabályozás mennyiben könnyíti a  befektetők tevékenységét. A számos szakintézmény 8200 szakértőjének bevonásával készült idei jelentés megállapítja, hogy az első felmérés kezdete óta az országok több mint háromnegyedében következett be javulás a vállalkozások beindításával kapcsolatos hivatalos eljárásban.

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG