Az amerikai ingatlanárverések száma márciusban 57%-kal (februárban 60%-kal), a bankok ingatlanlefoglalásai 100%-kal emelkedtek az előző évhez képest. A Citigroup adatbázisa szerint ebben az évben 460 milliárd dollárnyi jelzáloghitel vár még átárazásra, meghosszabbításra vagy refinanszírozásra (a teljes jelzálogpiac 5%-ka).

A Lehman Brothers becslése szerint 2008-ban és 2009-ben kb. 2.5 millió árverezett ingatlan lesz a piacon, tehát koránt sincs még vége a kényszereladásoknak. A csúcshoz képest az ingatlanárak 13%-kal estek, év végéig 20%-ot jósolnak az egyes ingatlanpiaci intézetek. A Kalifornia Egyetem professzora, aki egyben a Rosen nevő ingatlanpiaci hedge fund elnöke is azt várja, hogy idén még csak ezt követően gyorsulnak be a kényszereladások.
A Moody’s Economy.com szerint 8.8 millió hitelfelvevő hitelösszege haladja meg a tényleges jelzálogértéket, többségüknek negatív az önrésze (vagyis a hitel tőketartozása meghaladja a mögöttes ingatlanfedezet piaci értékét).
A banki lefoglalások száma 129%-kal nőtt márciusban tavalyhoz képest. Egy ügyfél, akinek 2 százalékponttal nő a jelzálogkamata és folyamatosan csökken a környezetében az ingatlanok ára, akár azzal is szembesülhet, hogy havi részlete 4,900 dollárról 7,200-ra nő. A bankok pedig – mivel ők is szabad tőke híján vannak – semmilyen elmaradást sem tolerálnak. A negatív spirál tehát mőködésbe lépett.
Végtelen számú lehetőség a jó befektetésre Nem könnyű megtalálni a számunkra tökéletes megoldást, amelyik legjobban illik pénzügyi helyzetünkhöz, céljainkhoz. A Cashline Értékpapír Zrt. ebben szeretne az Ön partnere lenni (x) |
A növekvő energia- és élelmiszerárak pedig csak tetézik a problémát, a FED egyre élesebb satuba kerül. Rövid távon nemigen látni a kiutat, eltekintve egy, a teljes piacot érintő további eséstől és öntisztulástól. Jim Rogers, Soros György korábbi üzlettársa szerint egy recesszió jó, mert ilyenkor tisztul meg a gazdaság a „férgesétől”: aki nem versenyképes, meghal, kidől a rendszerből. A FED azzal, hogy próbál kétségbeesetten mesterségesen közbeavatkozni, óriásit hibázik.
A piacok jövőbeli reakciója, pályája még kiszámíthatatlanabb. Warren Buffett, a világ leggazdagabb embere, aki vagyonát befektetésekkel szerezte, azt mondja, kiváló időpont most értékteremtő cégeket venni 3-4 évre, sok szektor és vállalat részvényei indokolatlanul olcsók. Ugyanakkor ő is figyelmeztet arra, hogy ez az év még tartalmaz fájdalmas eseményeket. Egyik híres mondása szerint, akkor kell a piacon kapzsinak lenni, amikor a többség fél, és akkor kell félni, amikor a többség kapzsi. Arra azonban vigyázni kell, hogy ne akkor legyünk kapzsik amikor a piac nagy része úgy gondolja, hogy a többség fél és fordítva - olvasható a Cashline elemzésében.
Újabb kirúgások a UBS-nél
Nagyot bemos Londonnak a válság
Kalapács alatt Amerika
Tíz évünk rámehet a válságra