Noha a külpiacok idén várható szűkülésén kívül a drágább euró miatt is talán lanyhul az exportlendület és az exportot támogató beruházási fellendülés, ami az EKB szerint a túlhevült gazdasági növekedés, a nagy pénz- és hitelkiáramlás és vele az inflációs nyomás ösztönzője az euróövezetben, azonban a jelek szerint a növekedés egyelőre kevésbé lassul a vártnál.
Csak a renyhe lakossági fogyasztás felől nem érkezik infláció nyomás - a gazdasági növekedés szemlátomást elkerülte a lakosságot tavaly -, de ettől még az EKB szigora egyhamar nem fog enyhülni.
Az EKB 2005. decemberig 2 százalékos, rekord alacsony szintet tartotta alapkamatát, 2003. június óta. Azóta a márciusival együtt hétszer emelt, egyenként negyed százalékponttal.
Az euróövezetben a tizenkét havi infláció 1,9 százalékra gyorsult márciusban, a februári és a januári 1,8-1,8 százalékról. A tizenkét havi infláció hosszú idő óta, 2005. január óta első ízben tavaly szeptemberben került az Európai Központi Bank (EKB) legföljebb 2 százalékos célszáma alá.
Az Európai Bizottság február közepén 2,4 százalékos GDP-növekedést jósolt az euróövezetnek erre az évre - novemberben még csak 2,1 százalékot várt -, a tavalyi, 2,7 százalékos ütem után. Az új becslés messzebbre került az EKB "nyugtalansági pontjától": a bank tavaly februárban módosított olvasatában az inflációmentes, azaz fenntartható GDP-növekedési képesség az euróövezetben közelebb van évi 2 százalékhoz, mint az addig becsült évi 2,5 százalékhoz.
Még nem vehető biztosra, hogy az EKB türelmes lesz legalább az év második felében. Elemzői szerint "2007 későbbi szakaszában a kedvezőtlen bázishatások miatt az infláció ütemének ismételt emelkedése valószínűsíthető", írták a február 15-én megjelent havi jelentésben.
A vártnál gyorsabban emel kamatot az EKB?
Trichet újabb kamatemelésre utalt
Negyed százalékponttal emelt az EKB
MTI