Annyi azonban - meglepetések nélkül - kiderült: összesítve a főváros a legdrágább, három kategóriában (szemétszállítás, vonaljegy, havi bérlet) pedig az élen végzett a toplistán. Noha Debrecen egyik csoportban sem szerepel az első helyen, az árak összesítésével a második legdrágább hazai nagyváros lett. Nem sokkal maradt le Pécs, a baranyai megyeszékhelyen viszont magasan a legdrágább a távhődíj és a vízdíj. A győriek egyik kategóriában sem fizetik a legtöbbet, de a Rába menti város minden általunk vizsgált díja a legmagasabb öt között szerepel.
Csak kevéssel olcsóbbak a közműszolgáltatások Szegeden, aztán Szombathely, Miskolc és Nyíregyháza következik az összesítésben. Meglepőnek tűnhet, de az összehasonlítás szerint Székesfehérvárott alacsonynak számítanak a közüzemi díjak, igaz, az olcsó távhődíjat várhatóan a napokban fogják megemelni.
Az ország több mint egymillió lakosát ellátó állami tulajdonú víziközmű-szolgáltató társaságoknál átlagosan 9,2 százalékkal emelkednek az ivóvíz- és csatornadíjak (2006 januárjában ez kétszázalékos volt). |
Eltérő kép rajzolódik ki akkor, ha drágulás mértékét vesszük górcső alá. Szinte kivétel nélkül a távfűtési díjak emelkedtek legjobban a nagyvárosokban, a többi díj körülbelül tíz százalékkal nőtt. Az összes közműszolgáltatást tekintve viszont Pécsett kezdődött a legnagyobb emelésekkel az újév. Igaz, a szemétszállítás ára nem növekedett, de harminc-harminc százalékkal drágult a víz- és a csatornadíj, harmincnéggyel a közlekedés és csaknem ötvennel a távfűtés.
Pécs után Szeged drágul legjobban, és ha Székesfehérváron megszavazzák a 36 százalékos távhődíjemelést, akkor a fejéri megyeszékhely lesz a harmadik város, ahol a legnagyobb mértékben emelkedtek a közüzemi díjak. Az összehasonlítás szerint a fővárosban a szolgáltatások nem drágultak túlzott mértékben, Budapestet megelőzi például Győr, Miskolc és Debrecen is.
Veszprémben a vízdíj drágulásába beleszámolták a csőhálózat amortizációját és a szennyvíztisztító állomás járulékos amortizációját is, mivel a vízdíjat és a csatornadíjat közösen kezelik. |
A támogatások tekintetében is teljesen változó képet mutat az ország. Az elmondható, hogy az önkormányzatok szociális alapon saját forrásaikból fedezik a támogatást. A zalaegerszegiek például szemétszállítási díjkedvezményt is kaphatnak, a száztíz literes edény helyett ötvenliterest számolnak el nekik, ha nincs díjhátralékuk, és a szükséges igazolásokat be tudják mutatni.
Budapesten 37+8,4 százalékkal nőhet a távhő ára
Pécsett a távhő 50, a közlekedés 35 százalékkal lesz drágább
Meredek távhő-emelés: kiverheti a víz a lakókat