Az augusztusi 6,5 százalékos 12 havi inflációs adat megfelelt a jegybank várakozásának, látható, hogy az infláció az MNB augusztusi inflációs jelentésében megjelölt legvalószinűbb pályán mozog - vázolta fel a döntés hátterét a jegybank elnöke. Megjegyezte azt is, hogy nemcsak a fogyasztói árindex csökkent augusztusban, de a maginfláció is, emellett az MNB által mért rövidbázisú infláció 3,5 százalékra mérséklődött. (Ezt a mutatót az MNB a havi fogyasztói árindexből alakítja ki, s azt jelzi, hogy 12 hónap múlva hogyan alakulhat az infláció.)
A második negyedévi 2,2 százalékos GDP növekedést elemezve Simor András jelezte: a növekedést nagyrészt rendkívüli tételek, például a mezőgazdaság, illetve az állami szektor bázistól eltérő kibocsátása húzta fel. A jegybank továbbra is úgy látja, hogy a gazdaság élénkülése lassan indul meg, ráadásul ezt a folyamatot kedvezőtlenül befolyásolja a világgazdasági konjunktúra - tette hozzá.
A versenyszférában folyósított bérek továbbra is 8-9 százalékkal nőnek, ami nincs összhangban az MNB inflációs céljával - közölte az elnök. Az is látszik, hogy a foglalkoztatottság csökken, adódik a következtetés: a megváltozott körülményekre a vállalatok nem a bérek visszafogásával, hanem létszámleépítéssel válaszolnak - hangsúlyozta Simor András. "A magyar pénzügyi rendszer stabil, a nemzetközi pénzügyi válságnak nincs közvetlen hatása a magyar bankrendszerre" - jelentette ki az MNB elnöke. Ez a megállapítás akkor is igaz, ha most már nemcsak amerikai, hanem európai pénzintézetek is bajba kerülnek - tette hozzá.
A válság kihathat a magyar gazdasági növekedésre, így a költségvetési tervezetben a jövő évre rögzített 3,0 százalékos ütem kicsit túlzottnak tűnik - felelte az MTI kérdésére az elnök, aki helyesnek vélte, hogy a miniszterelnök kérésére a Pénzügyminisztérium egy alacsonyabb GDP növekedési modellt is kiszámol.
Az amerikai pénzügyi válság során az USA hatóságai nem a bajba jutott bankok tőkehelyzetét rendezik, ahogy az a magyar bankkonszolidáció esetén történt, hanem a bankok eszközhelyzetét, azaz a kockázatos eszközöket próbálják kivenni - magyarázta Simor András. "Az amerikai bankok eszközhelyzetének rendezése feltehetően piaci áron zajlik majd, amiből az következik, hogy a bankok tőkeveszteségeit a részvényeseknek kell állniuk" - mondta az MNB elnöke. Hozzátette: ez azt jelenti, hogy továbbra is lesznek olyan bankok, amelyek tőkeinjekcióra szorulnak.
"Az események jelenlegi állása szerint az említett bankok részvényesei elbukják a pénzüket, miközben ezen bankok vezetői elbukják az állásukat" - jelezte Simor András. Emellett, "ha jól értettem az amerikai kongresszus döntését", akkor az állami segítséggel talpra állított bankok vezetőinek fizetését is korlátok közé szorítják - fűzte hozzá a jegybank elnöke.
Az utolsókat rúghatja a magyar alapkamat
Európát is elérte a gyilkos kór: félelem a piacokon
Stagnál a munkanélküliség
MTI