1p
A monetáris tanács túlnyomó többséggel a 8,5 százalékos alapkamat tartásáról döntött, miközben 25 bázispontos kamatcsökkentési javaslat is volt - mondta Simor András.
A monetáris tanács túlnyomó többséggel a 8,5 százalékos alapkamat tartásáról döntött, miközben 25 bázispontos kamatcsökkentési javaslat is volt - mondta Simor András, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) elnöke.

Az augusztusi 6,5 százalékos 12 havi inflációs adat megfelelt a jegybank várakozásának, látható, hogy az infláció az MNB augusztusi inflációs jelentésében megjelölt legvalószinűbb pályán mozog - vázolta fel  a döntés hátterét a jegybank elnöke. Megjegyezte azt is, hogy nemcsak a fogyasztói árindex csökkent augusztusban, de a maginfláció is, emellett az MNB által mért rövidbázisú infláció 3,5 százalékra mérséklődött. (Ezt a mutatót az MNB a havi fogyasztói árindexből alakítja ki, s azt jelzi, hogy 12 hónap múlva hogyan alakulhat az infláció.)

A  második negyedévi 2,2 százalékos GDP növekedést elemezve Simor András jelezte: a növekedést nagyrészt rendkívüli tételek, például a mezőgazdaság, illetve az állami szektor bázistól eltérő kibocsátása húzta fel. A jegybank továbbra is úgy látja, hogy a gazdaság élénkülése lassan indul meg, ráadásul ezt a folyamatot kedvezőtlenül befolyásolja a világgazdasági konjunktúra - tette hozzá.

A versenyszférában folyósított bérek továbbra is 8-9 százalékkal nőnek, ami nincs összhangban az MNB inflációs céljával - közölte az elnök. Az is látszik, hogy a foglalkoztatottság csökken, adódik a következtetés: a megváltozott körülményekre a vállalatok nem a bérek visszafogásával, hanem létszámleépítéssel válaszolnak - hangsúlyozta Simor András. "A magyar pénzügyi rendszer stabil, a nemzetközi pénzügyi válságnak nincs közvetlen hatása a magyar bankrendszerre" - jelentette ki az MNB elnöke. Ez a megállapítás akkor is igaz, ha most már nemcsak amerikai, hanem európai pénzintézetek is bajba kerülnek - tette hozzá.

A válság kihathat a magyar gazdasági növekedésre, így a költségvetési tervezetben a jövő évre rögzített 3,0 százalékos ütem kicsit túlzottnak tűnik - felelte az MTI kérdésére az elnök, aki helyesnek vélte, hogy a miniszterelnök kérésére a Pénzügyminisztérium egy alacsonyabb GDP növekedési modellt is kiszámol.

Az amerikai pénzügyi válság során az USA hatóságai nem a bajba jutott bankok tőkehelyzetét rendezik, ahogy az a magyar bankkonszolidáció esetén történt, hanem a bankok eszközhelyzetét, azaz a kockázatos eszközöket próbálják kivenni - magyarázta Simor András. "Az amerikai bankok eszközhelyzetének rendezése feltehetően piaci áron zajlik majd, amiből az következik, hogy a bankok tőkeveszteségeit a részvényeseknek kell állniuk" - mondta az MNB elnöke. Hozzátette: ez azt jelenti, hogy továbbra is lesznek olyan bankok, amelyek tőkeinjekcióra szorulnak. 

"Az események jelenlegi állása szerint az említett bankok részvényesei elbukják a pénzüket, miközben ezen bankok vezetői elbukják az állásukat" - jelezte Simor András. Emellett, "ha jól értettem az amerikai kongresszus döntését", akkor az állami segítséggel talpra állított bankok vezetőinek fizetését is korlátok közé szorítják - fűzte hozzá a jegybank elnöke.

Az utolsókat rúghatja a magyar alapkamat
Európát is elérte a gyilkos kór: félelem a piacokon
Stagnál a munkanélküliség


MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG