Az aprócska doboz méretű szerkezet elfér a tenyérben, a mellkas bőre alá helyezik be, s szükség esetén (ha súlyos szívritmuszavar lép fel) magában az emberi testben hajtja végre a szív újraindulásához szükséges elektromos sokkot. A kis műszer életek sokaságát mentette már meg, s különösen a rettegett hirtelen szívhalál utókezelésében használják.
Ez a betegség azért ilyen súlyos, mert teljesen váratlanul érkezik, nem lehet rá előre felkészülni. "Az infarktustól eltérően általában anélkül következik be, hogy az ember előzőleg fájdalmat érezne a mellkasában, vagy karjában. Gyors eszméletvesztés, a pulzus megszűnése, a légzés leállása - s mindez rögtön egymás után, alig néhány másodperc alatt" - idézett egy francia kardiológust a Science et Avenir című francia tudományos havilap honlapja.
A hirtelen szívhalál évente 350 ezer embert sújt Európában, s mivel ilyenkor kulcsfontosságú a nagyon gyors segítség, a túlélési arány igen alacsony, csak 2-5 százalékos. A kis műszert egyelőre főként ez utóbbi embereknek ajánlják az orvosok, egy újabb katasztrófa megelőzésére - bár mind gyakrabban ültetnek be ilyent az "egyszerű" infarktuson átesett, vagy éppen súlyos szívelégtelenségben szenvedő betegeknek is.
A hirtelen szívhalált a legtöbb esetben kamrafibrilláció okozza, azaz a szív elektromos tevékenységének szétesése: a szívizom teljes összevisszaságban végzi tovább munkáját, így a vért a szív nem tudja az erekbe pumpálni. Ilyenkor - mint a Science et Avenir emlékeztet - nincs értelme a szívmasszázsnak, még kevésbé a szájból szájba lélegeztetésnek: egyedül egy elektromos sokk segíthet. Méghozzá nagyon gyorsan: a túlélés esélye minden egyes eltelt perccel 10 százalékkal csökken.
S épp itt nyújthat óriási segítséget a beépített defibrillátor: a szerkezet 6 másodperc alatt eldönti, hogy a rosszullétet valóban hirtelen szívhalál okozta-e, s utána - ha szükséges - 9 másodpercen belül sokkolja is a szívet. "Egyetlen mentőcsapat sem képes ilyen gyorsan az ember segítségére sietni" - nyilatkozta a francia kardiológus. Ráadásul a szükséges sokk energiája is jóval kisebb, mint a hagyományos defibrillátoroknál: 150 joule helyett csak 40, hiszen a szerkezet már a szervezeten belül van, s közvetlenül a szívnél fejti ki hatását.
A világ első, beépített defibrillátorát 1980-ban egy kaliforniai nő kapta, s ma már a Földön majdnem ötszázezer ember hord ilyen szerkezetet. Az elmúlt 10 évben óriási léptékkel haladt előre a miniatürizálás: a legfejlettebb készülék ma már csak 29 köbcentiméteres térfogatú, s vastagsága mindössze 11 milliméter. Ráadásul minden egyes ilyen készülék a defibrillátor-funkció mellett normál szívritmus-szabályozóként is szolgál.
A szerkezetek a kamrafibrillációkat szinte 100 százalékos pontossággal felismerik, s utána azonnal működésbe is lépnek. Ugyanakkor - mint a francia havilap írja - az esetek mintegy 10 százalékában a hamis riadókra is reagálnak, azaz feleslegesen sokkolják az illető szívét. Ez persze nem kellemes dolog: így azután a nagy kutatóintézetekben továbbra is folyamatosan dolgoznak az elemző algoritmusok finomításán.
Bőrrákot okoznak a hidratálókrémek?
Ezt a kávét ne igya! - kivonták
Divatban marad a soványság
A gyógyszercégek körül is fogy a levegő
A sör jobb, mint a gyógyszer
Privátbankár