Vége a bulinak: szorulnak a bankárok
Véget ért az eladósodásból táplálkozó tízévi növekedés "partija", mondta hétfőn az ellenzéki brit Konzervatív Párt árnyékkormányának pénzügyminiszter-jelöltje, aki központi adócsökkentést nem ígért, viszont személyes anyagi felelősségvállalás előírását helyezte kilátásba a befektetési bankszektor vezetőinek, és egy olyan független intézmény felállítását hirdette meg, amely a költségvetési felelősséget kérné számon a jövendő kormányokon.
George Osborne a párt Birminghamben zajló éves kongresszusán azt mondta: aki kockáztat, annak kell viselnie a költségeket is. Akik olyan fizetéseket folyósítanak maguknak, amelyek messze meghaladják bármely más társadalmi réteg javadalmazását, fel kell készülniük e jövedelmek elvesztésére, ha hibáznak, fogalmazott a konzervatív politikus. Nagy ováció közepette hozzátette: kormányra kerülése esetén a Konzervatív Párt nem fogja felemelni az évi 20 ezer fontot kereső családok adóját csak azért, hogy "továbbra is ki lehessen fizetni a kétmillió fontot kereső bankár prémiumát".
Az egyre súlyosbodó banki és általános gazdasági válság népszerűvé tette a milliós banki jutalmak elleni nyilvános fellépést a brit pártok körében. Alistair Darling pénzügyminiszter a kormányzó Munkáspárt múlt heti kongresszusán elhangzott beszédében kijelentette: a kormány megvizsgálja a hatalmas banki prémiumok kiosztásának "kultúráját", mert szavai szerint ez a jutalmazási rendszer vezetett torz döntéshozatali mechanizmushoz a bankoknál.
A konzervatív árnyékkormány pénzügyminiszter-jelöltje a tory kongresszuson elmondott hétfői beszédében azt üzente a bankároknak: mivel tevőlegesen hozzájárultak a jelenlegi zűrzavar kialakulásához, anyagilag is elősegíthetik a romok eltakarítását. Osborne az 1997 óta kormányzó Munkáspártot és annak volt pénzügyminiszterét, jelenlegi miniszterelnökét, Gordon Brownt is közvetlenül felelősnek nevezte a súlyosbodó pénzügyi válságért.
Európát is elérte a gyilkos kór: félelem a piacokon
Kicsúszott a világ Amerika kezéből
Menekítik pénzüket az emberek a brit nagybankból
A válság Obamának kedvez
Mennyit bír még Amerika?
MTI