.jpg)
A bankszektorban kialakult devizatúlsúlyos finanszírozás eredményeképpen a növekedés tavaly szinte teljes mértékben devizaalapon folytatódott, aminek hosszú távú kockázatát az NBK szerint egyelőre nehezen lehet felmérni. A nemzetközi és hazai makro- és pénzpiaci környezet alakulása komoly bizonytalansági tényező a következő évek teljesítményének felbecsülésében - állapítja meg az NBK elemzése.
A gazdaság növekedését támogathatja az EU-források minél hatékonyabb felhasználása, amihez a kkv-oldali finanszírozással a bankszektor is hozzájárulhat. Pozitív jelnek tekinthető az is, hogy a lassuló gazdasági növekedés ellenére tavaly a feldolgozóipar és a turizmus/vendéglátóipar teljesítménye kedvező volt.
A bankszektor mérlegfőösszege 2007-ben (nem auditált adatok szerint) az előző évi több mint 19 százalék után 16 százalékkal bővült, a növekedés mozgatórugója továbbra is a devizaalapú állományok bővülése volt, és a növekedést változatlanul a lakossági hitelpiac vezérelte. A bankszektor eszközeinek 46 százaléka 2007 végén már devizában denominált volt.
Devizahitelek, törlesztő- részletek a Privátbankáron |
Végtelen számú lehetőség a jó befektetésre |
A növekedés az elemzés szerint mind az egész bankszektort, mind az egyes bankokat tekintve erősen kifeszített; az ügyfélhitelek és ügyfélbetétek aránya megközelíti a 160 százalékot, a mutató értéke szinte minden nagybank esetében romlott a múlt év folyamán. A bankok az intenzív növekedést a bankközi piacról, illetve hitelfelvétellel és kötvények kibocsátásával finanszírozzák. A vállalati és a lakossági betétek állománya tavaly egyaránt 7 százalékkal bővült, ami az elemzés szerint kedvező.
A befektetési alapok nettó eszközértéke a 2006. évi kiugró növekedés után tavaly is erőteljesen, 13 százalékkal emelkedett, ami a finanszírozás oldaláról azért lényeges, mert az alapok jelentős banki betétállománnyal rendelkeznek (2007 végén vagyonuk közel 40 százalékát tartották banki betétben, ami az előző évhez képest 19 százalékos növekedést jelent).
A szektor tavalyi eredményét elemezve az NBK megállapítja: szinte biztos, hogy az "aranykor" véget ért. A bankszektor adózás előtti eredménye az előző évihez képest 10 százalékkal, 383 milliárd forintra csökkent. Ennek következtében a bankszektor tőkearányos és eszközarányos jövedelmezősége is mérséklődött, a ROE értéke 20,8-ról 15,6 százalékra, a ROA értéke 1,78-ról 1,49 százalékra. A jövedelmezőség romlása elsősorban az eszközökre vetített kamateredmény jelentős szűkülésének tulajdonítható.
A bankrendszer tőkeellátottsága jelenleg megfelelő, további jelentős bővülés csak pótlólagos tőkebevonással biztosítható az NBK elemzése szerint.
350 millió svájci frank összegű kötvénykibocsátás
Romlott a hazai bankrendszer likviditása
Vigyázat! Nálunk is megjelentek a rablóhitelek
Áruhitel: nem - jelzáloghitel: igen
Biztonságban vannak a betéteink
MTI