A VII. kerületi önkormányzat bezárja a Janikovszky Éva Általános Iskola és Gimnáziumot; a döntést pénteki rendkívüli ülésén hozta meg a képviselő-testület. A név szerinti szavazás során a tizenegy Fidesz-KDNP-s képviselő igennel voksolt, a testület jobbikos, LMP-s és két független tagja nemmel szavazott, míg a két MSZP-s képviselő nem vett részt a voksolásban.
A határozati javaslat értelmében a Rottenbiller utcai iskola esetében a gimnáziumi nevelési, oktatási feladatot átadták a Fővárosi Önkormányzatnak. A döntés nyomán - amelyet a csökkenő tanulói létszámmal indokoltak - a kerületben lévő öt önálló oktatási intézményt úgy szervezik át, hogy négy épületben három iskola folytatja a működést.
Ezután kizárólag általános iskolai képzést folytat a Baross Gábor Általános Iskola, míg az Alsóerdősori Bárdos Lajos Általános Iskola és Gimnázium általános iskolai és négyévfolyamos gimnáziumi képzést nyújt majd. A továbbiakban szakközépiskolai és szakiskolai képzést biztosít az Erzsébetvárosi Kéttannyelvű Általános Iskola, Szakiskola és Szakközépiskola.
A döntés alapján a kerületben megszűnik az Erzsébetvárosi Általános Iskola és Informatikai Szakközépiskola, a Magyar-Angol Kéttannyelvű Általános Iskola és Vendéglátó Szakiskola - ezeket összevonták -, illetve a Janikovszky. A határozathozatalban - a képviselő-testület törvénytelen összehívására hivatkozva - nem vett részt Gergely József és Kispál Tibor szocialista képviselő. Az önkormányzat épülete előtt a szülők és támogatóik tiltakoztak az iskolák, kiváltképp a Janikovszky bezárása ellen.
Az önkormányzat közleménye szerint a kerület az elmúlt években nagyon nehéz anyagi helyzetbe került, emellett elhanyagolt és leépült struktúrákat vett át. A kerület iskolaszerkezete az elmúlt években nem reagált a gyermeklétszám rohamos csökkenésére. A tanulólétszám 10 év alatt majdnem a felére csökkent, 4077-ről 2316-ra, tehát ma 3230 iskolai férőhelyre jelenleg mindössze 2316 gyermek van beíratva.
A kerület működőképességének fenntartása érdekében az önkormányzatnak átgondolt, felelősségteljes döntéseket kellett hoznia, át kellett szerveznie az intézményhálózatát. Ennek eredményeképpen a jelenlegi öt önálló intézmény átszervezésével négy épületben három iskola kezdi meg működését 2011. július 1-jétől. Ez a gyermekekre nézve semmilyen hátrányt nem jelent, a fenntartó önkormányzat továbbra is magas színvonalú intézményekben gondoskodik az oktatásukról.
Janikovszky Éva emlékét és munkásságát megőrzendő Erzsébetváros vezetése kezdeményezi az írónőről elnevezett díj alapítását, illetve emléknap megtartását. Az átszervezések következtében felszabaduló forrásokból lehetővé válik az oktatási intézményrendszer fejlesztése, és működésének hosszú távú, magas színvonalú biztosítása. A következő évtől kibővített ösztöndíjprogramot indít az önkormányzat a kerületi gyermekek tehetséggondozása érdekében.
MTI