A Pénzügyminisztérium azzal számol, hogy az infláció az idén az 5,9 százalékos tervezettnél magasabb, átlagosan 6,5 százalék lesz, év végén 6 százalékot tesz ki, a GDP az idén, a tervezettnek megfelelően 2,4 százalékkal bővül - mondta Veres János.
Hozzátette: a második negyedévi prognózis szerint is folytatódnak a már megindult pozitív folyamatok, a növekedés gyorsul, az infláció lassul, a reálbérek kismértékben emelkednek és tovább javul az egyensúlyi helyzet.
A Pénzügyminisztérium 0,2 százalékponttal 3,8 százalékra csökkentette GDP-arányosan az államháztartási idei hiányának prognózisát - jelentette be Veres János pénzügyminiszter.
Hozzátette: júliusra 150 milliárd forintos többletet várnak és azzal számolnak, hogy a hiány szeptemberre a GDP 2,8 százaléka lesz.
Az export az idén 11,5 százalékkal, az import 10 százalékkal nőhet az idén.
A reálbérek a korábbi 0,4 százalékos előrejelzésnél nagyobb mértékben, 0,7 százalékkal emelkedhetnek 2008-ban.
Emelte a bruttó és nettó átlagkeresetekre vonatkozó prognózisát is a tárca: előbbi 7 helyett 8,1 százalékkal, utóbbi 6,3 helyett 7,2 százalékkal emelkednek az idén.
A pénzügyminiszter elmondta, hogy nincs még a jövő évre várható adóváltoztatásokat is figyelembe vevő makropálya-számítás 2009-re. Egyelőre több mint 20 érdemben különböző adómódosítási tervet vizsgálnak a tárcánál - tette hozzá Veres János.
A hiánycél módosítása nem volt meglepő
A költségvetési hiánycél lehetséges módosításáról már korábban is voltak hírek, a piac régóta alacsonyabb előrejelzéseket adott, így nem volt meglepő, hogy az elmúlt félévi költségadatok alapján 3,8 százalékra mérsékelte a hiánycélt a Pénzügyminisztérium (PM) - mondta Nyeste Orsolya, az Erste Bank Hungary elemzője.
Nyeste Orsolya szerint az sem meglepő, hogy az utóbbi hónapok viszonylag magas inflációs adata alapján az éves adatot hozzáigazították a várhatóhoz. A jegybank már régóta magasabb inflációval számolt - tette hozzá az elemző.
Az OTP Bank 2008-ra 3,4 százalékos hiányt prognosztizált. A bank kormányzati hiányról készített júliusi gyorsjelentése szerint az infláció és a bruttó bérek magasabb pályája miatt a jövedelemadók és a tb-járulékok bevétele jóval kedvezőbben alakulhat a konvergencia programban tervezettnél, és a költségvetésbe tervezett tartalékok valamint az uniótól származó társfinanszírozás bevétele bőven fedezik a kötelezően indexálandó kiadások növekedését.
Londoni elemzők a napokban a legderűlátóbb várakozásoknál is jobbnak tartották a júniusi tizenkét havi magyarországi inflációt - a KSH adatai szerint a fogyasztói árak júniusban 6,7 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbi szintet -, aminek az egyelőre óvatos szakértői megfogalmazások szerint "lehet hatása" a pénzügypolitikai kilátásokra, ha a forint a jelenlegi árfolyamon stabilizálódik.
London: elérhetőnek tűnik az új előrejelzés
Londoni feltörekvő piaci elemzők hitelesnek minősítették a Magyar Pénzügyminisztérium új, csökkentett idei államháztartási deficit-előrejelzését, sőt szerintük akár az új prognózisnál is jobb lehet a tényleges eredmény, de most már a jövő év költségvetési teljesítményét tartják igazán érdekesnek, tekintettel a 2010-es választásokra. Egyes citybeli vélemények szerint jövőre a deficit visszaemelkedése is lehetséges.
Juliet Sampson, az HSBC bankcsoport londoni közép-európai közgazdásza azt mondta: az idei év eddigi költségvetési számai arra utalnak, hogy az új előrejelzés hiteles, "teljes mértékben elérhetőnek tűnik". A szakértő szerint még arra is látszik mozgástér, hogy az idei államháztartási hiány a most lefelé módosított előrejelzést sem éri el. Az elmaradás valószínűleg nem lesz olyan mértékű, mint tavaly, de a Pénzügyminisztérium "már 2006 közepe óta konzervatív előrejelzéseket ad", és ez várható az idei prognózis esetében is, mondta az HSBC londoni elemzője.
Sampson azt mondta, hogy az ő előrejelzése 3,7 százalékos GDP-arányos államháztartási deficit 2008-ra.
Hozzátette: szerinte a Pénzügyminisztérium nem hajtotta volna végre a bejelentett módosítást, ha nem lenne "abszolút biztos" az új prognózis teljesítésében, ami szintén azt jelenti, hogy lehetséges még az új deficitjóslatnál is jobb teljesítmény.
Michal Dybula, a BNP Paribas közép-európai közgazdászaazt mondta: az eddigi költségvetési teljesítmény ismeretében "nem kivitelezhetetlen" az új előrejelzésben szereplő hiány teljesítése. Dybula szerint az igen gyenge növekedés várhatóan továbbra is korlátozza a bevételeket, az infláció viszont olyan magas, hogy "egyértelműen duzzasztja a költségvetési képlet nominális (bevételi) oldalát".
"A méltányosság megköveteli azonban" annak megállapítását is, hogy a kormány meglehetősen kézben tartja a kiadási oldalt, nem volt semmilyen költekezési "túlszaladás", tette hozzá a BNP Paribas elemzője.
A londoni elemzői közösség az idei évre várható államháztartási hiányt már jó ideje a most megállapított, lefelé módosított előrejelzés körül várja.
Veres nem emelne
Nagy lehetőséget szalasztott el Gyurcsány
Veres: Sokkal egyszerűbb adózni
Nem tesz kárt a forint a GDP-ben
MTI