.jpg)
A pénzügyminiszter szerint a magyar gazdasági növekedést az államháztartási hiány csökkenésével együtt járó államháztartási finanszírozási igény felére mérséklődése teremti meg. Ez az összeg 2009-ig mintegy 1200 milliárd forint lesz. Így jövőre, a pénzügyminiszter számítása szerint a gazdaság fejlesztésére mintegy 1800 milliárd forintos többletforrás áll majd a gazdálkodók rendelkezésére. A fejlesztési forrás ugyanis kiegészül azzal a mintegy 600-650 milliárd forintos többlet-pénzösszeggel, amelyet az EU-források biztosítanak ezekben az években Magyarország számára. Vagyis az államháztartás pénzelszívó hatásának csökkenését pozitív gazdasági folyamatként élhetik meg a magyar gazdaság szereplői.
Ugyanakkor Veres János aláhúzta azt is, hogy 2006-2007-2008-ban a takarékossági intézkedések nyomán érdemi lépések megtételére volt lehetőség. A pénzügyminiszter szerint így tartható az idei 4 százalékos, jövőre pedig a 3 százalékos államháztartási hiánycél.
Veres János ugyanakkor utalt arra, hogy ez rendkívüli áldozatokat kíván a magyar gazdaság szereplőitől és a lakosságtól egyaránt. Emlékeztetett ugyanakkor arra, hogy csak akkor van lehetőség az unióban az úgynevezett túlzott deficiteljárás megszüntetésére Magyarország ellen a jövő év végén, ha a kitűzött célokat következetesen teljesíti az ország.
A pénzügyminiszter beszélt arról is, hogy a világgazdaságban átalakulóban vannak az árarányok, főként az élelmiszerárak emelkedése miatt. Ez egyaránt igaz az alapanyagárakra és a feldolgozott termékekre. Veres János szerint, amennyiben az unió pozitív válaszokat ad a felvetődő kérdésekre, úgy Magyarország számára akár kedvezőek is lehetnek ezek a folyamatok. Rövid távon azonban a mezőgazdasági és élelmiszerárak emelkedése növeli az inflációt - hangoztatta a pénzügyminiszter.
Jelezte azt is, hogy Magyarország a jövő évtized elején igen összetett helyzetben veszi majd át az uniós elnökség szerepét, mivel akkor már megkezdődik a következő uniós költségvetési időszak tervezése is.
Veres felsorolta a kedvező adatokat
Veres János szerint az év eleje óta kedvezően alakulnak a makrogazdasági folyamatok, úgy látszik, hogy Magyarország az egyensúlyi számokat illetően teljesíti a konvergencia programban kitűzött célokat, a tárca dolgozik a program végrehajtásáról szóló féléves jelentés összeállításán, amelyet áprilisban juttat el Brüsszelbe.
A pénzügyminiszter a kedvező adatok között sorolta fel az ipari termelés bővülését, ami, mint mondta 2007 után 2008 első hónapjaiban is gyors. Hozzátette, hogy tavaly az év vége felé az ipari termelés csökkenő ütemben bővült és az adatok alapján úgy tűnik, hogy ez a trend megfordult az idén.
Februárban az ipari termelés munkanaptényezővel korrigálva 9,8 százalékkal emelkedett az egy évvel korábbihoz képest, korrekciók nélkül a növekedés 13,2 százalékos volt, a termelés volumene az első két hónapban 9,7 százalékkal volt magasabb, mint az előző év azonos időszakában.
Az export is erőteljesen bővült januárban és februárban, a volumennövekedés az első két hónapban 19 százalék volt, miközben az import 14,5 százalékkal nőtt.
Kedvezően alakult az első két hónapban a külkereskedelmi áruforgalom mérlege is, az első két havi többlet megközelíti a 70 millió eurót - mondta Veres János és ugyancsak a pozitív adatok közé sorolta az államháztartás első negyedéves GDP-arányos hiányát, ami a prognosztizált 2,1 százalékkal szemben 1,9 százalék lett, nagyjából 60 milliárd forinttal jobb a vártnál. A pénzforgalmi adatok alapján a prognózisban szereplő 569,1 milliárd forinttal szemben az államháztartás hiánya 508,1 milliárd forint volt.
A folyó fizetési mérleg hiánya GDP arányosan a 2006. évi 6,1 százalékról 2007-re 5,0 százalékra, a külső finanszírozási igény pedig a GDP 5,3 százalékáról 4,0 százalékára csökkent - mondta Veres János. Emlékeztetett rá, hogy a tavalyi államháztartási mérleg eredményszemléletű értékelése alapján a 2007. évi deficit az 5,7 százalékhoz képest 5,5 százalék lett, míg az eredeti hiánycél 6,8 százalék volt.
Veres János szólt az árfolyamsáv eltörléséről is, amit követően a forint inkább erősödik. Kedvező az is - fűzte hozzá -, hogy a március végéig masszívan emelkedő állampapírpiaci hozamok az elmúlt két hétben szolid mértékben csökkentek, ami reményei szerint folytatódni fog. Igaz, hogy csütörtökön az ötéves államkötvény hozama újabb rekordot ért el: 8,94 százalék lett, ám a pénzügyminiszter pozitívumként értékelte a likviditás növekedését, az aukción ugyanis több mint három és félszeres volt a túljegyzés.
Kamatra megy az adócsökkentésre szánt pénz fele
Gyurcsány jól taktikázott? Parlamenti számtan
Járai már megmondta Simornak: ez így nem lesz jó!
MTI