1p
A londoni City pénzügyi központja után az annak teljesítményétől szorosan függő brit ingatlanközvetítői piacon is valóságos vérfürdőt jósol a súlyos hitelpiaci megroppanás közepette az egyik vezető londoni gazdasági előrejelző cég.
A londoni City pénzügyi központja után az annak teljesítményétől szorosan függő brit ingatlanközvetítői piacon is valóságos vérfürdőt jósol a súlyos hitelpiaci megroppanás közepette az egyik vezető londoni gazdasági előrejelző cég.

A Centre for Economics and Business Research (CEBR) által az üzleti szolgáltatói ágazat kilátásairól közzétett féléves prognózis szerint az idén csaknem 15 ezer állás veszhet oda az ingatlanközvetítői szakmában amiatt, hogy a jelzálogpiaci likviditási apály nyomán meredek visszaesés kezdődött a brit lakóingatlan-piacon. A CEBR szerint ez az ingatlanforgalmazói ágazat teljes alkalmazotti állományának 5 százalékos leépítését jelenti.

A Bank of England - a brit jegybank - épp a héten közölte, hogy a hasonló felmérések 15 évvel ezelőtti kezdete óta a legalacsonyabb szintre, 58 ezerre - az előző hónapról 8 százalékkal - süllyedt áprilisban a brit ingatlanfinanszírozási piacon újonnan jóváhagyott jelzáloghitel-kérelmek száma. Ez jelzi, hogy a folytatódó nagybani likviditásszűke hatásai egyre inkább átszűrődnek a lakossági szektorba. Az Okleveles Ingatlanszakértők Királyi Intézete (Royal Institution of Chartered Surveyors - RICS) által közzétett legújabb becslés szerint az idén összeomlásszerű mértékben, 35-40 százalékkal fog zuhanni az ingatlanforgalmazás Nagy-Britanniában.

Ez máris évtizedek óta nem tapasztalt súlyosságú árdeflációt okoz a lakóingatlan-piacon. A Halifax, a legnagyobb brit jelzálogkölcsönző friss kimutatása szerint éves összevetésben 3,8 százalékkal, a tavaly augusztusi csúcspontról pedig 7,8 százalékkal zuhantak a lakásárak Nagy-Britanniában. Ez utóbbi adat azt jelenti, hogy tavaly nyár vége óta egy átlagos értékű brit lakóingatlan ára 15 489 fonttal (4,8 millió forinttal) esett; ez a legnagyobb ütemű lakásárzuhanás Nagy-Britanniában azóta, hogy a Halifax 25 évvel ezelőtt elkezdte az ingatlanár-változások havi mérését.

Az egyik vezető londoni ingatlanforgalmazó ügynökség, a Knight Frank új kimutatása szerint most már az ingatlanpiaci recesszióval szemben eddig ellenállónak tartott szuperdrága, egymillió fontnál nagyobb értékű lakások is értékvesztésnek indultak: a legdrágább londoni kerületek, Mayfair, Chelsea és Knightsbridge lakásai májusban átlagosan 1,5 százalékkal lettek olcsóbbak. Ez a valaha feljegyzett legnagyobb havi áresés a brit ingatlanpiac e legfelső szektorában.

Az ingatlanrecesszió szorosan összefügg a londoni Cityt sújtó visszaeséssel is, mivel az itt dolgozó befektetési bankárok eddig bőséges prémiumának fele a londoni lakáspiacra áramlott. A CEBR minap kiadott, alaposan rontott prognózisa szerint azonban a 2008-as prémiumszezonban az előző évi 8,514 milliárd fontnál 40 százalékkal kevesebb, összesen 5,074 milliárd font jutalomra számíthatnak a londoni City banki alkalmazottai.

A ház elemzői szerint a felülvizsgálatot a súlyos és elhúzódó nagybani hitelpiaci felfordulás indokolja, amelynek következtében meredeken zuhantak a vállalati egyesülési és felvásárlási (M&A) tranzakciók és az egyéb befektetési banki ügyletek. A CEBR becslése szerint 2007 utolsó negyedében a brit piacon lebonyolított M&A-tranzakciók értéke a fele volt az egy évvel korábbinak.

Mindez a citybeli foglalkoztatást is erősen érinti. A londoni pénzügyi központ nemzetközi promóciós feladatait ellátó társaság, az International Financial Services London (IFSL) új helyzetjelentése szerint 2007 végén 353 ezer volt az úgynevezett City-típusú munkahelyek száma a londoni befektetési banki szektorban, 11 ezerrel több, mint egy évvel korábban, azonban az idén 10 ezer ilyen munkahely megszűnése várható a Cityben, vagyis a tavaly keletkezett új befektetési banki állások csaknem mindegyike odaveszhet.

Olcsóbbak lettek az euróhitelek - de csak rövid távon
Újabb riadalom: zuhan a brit bankszektor és a font
Rossz hír a bankoknak: újabb jelzáloghitelező fújt riadót
Makrostressz: Magyarország összetörne landoláskor
Futótűzként terjed a válság: nem fizetnek a cégek

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG