Jamrik Péter kifejtette, a közbiztonság az a terület, amelyre a BFT az elmúlt 16 évben jelentős forrásokat biztosított, azonban a fejlesztések, beszerzett eszközök üzemeltetése a forráshiány miatt veszélybe került. A kialakult helyzetet jól példázza, hogy hiába rendelkezik a Balaton Közép-Európa legkorszerűbb, sürgősségi orvosi feladatok ellátására is alkalmas mentőhajójával, mivel nincs forrás a működtetésére, így jelenleg a parton áll.
A közbiztonsági tanácsos problémának nevezte, hogy az idegenforgalommal járó többletfeladatok forrása nincs meg a költségvetésben, miközben az üdülőövezet önkormányzatai folyamatosan többletfeladatokat rónak a rendőrségre, vízirendészetre a rendezvényeik kapcsán. Korábban az érintett szervezetek hozzájuthattak bizonyos támogatásokhoz, pályázati lehetőségekhez, de mára kérdésessé vált a folytatás.
A Belügyminisztériumhoz eljuttatott "felvetésekben" arra is választ várnak, hogy miből és miként tartsák fenn az elmúlt években kialakított együttműködéseket, miből finanszírozzák tovább a civilek által működtetett, mással ki nem váltható rendszereket és szolgáltatásokat. A kérdések közt szerepel egyebek közt, hogy a tárca miként kívánja megoldani az üdülőövezetben a szezonban szükséges többlet rendőri jelenlétet, az állomány túlmunkájának finanszírozását, a külföldi rendőrök jelenlétét, vagy a bűnmegelőzési- és áldozatvédelmi egyesületek, szolgálatok, irodák bevonását a szezonális munkába.
A kérdések kitértek a vízirendészet eszközeinek szükséges fejlesztéseire, a hajózó személyzet megfelelő képzésének biztosítására, illetve arra, miként fogják biztosítani a szezonban megsokasodó műszaki mentésekhez szükséges személyi és tárgyi feltételeket.
A vízbiztonság növelése érdekében az önkéntes vízimentő egyesületek eszközökkel való ellátására a BFT százmilliós nagyságrendű forrást fordított már, és mivel ezek a szervezetek ma sem rendelkeznek normatív finanszírozással, kérdésessé vált, mit tud tenni a tárca, hogy folytathassák tevékenységüket. A beadvány példaként említi a teljes vízfelületre kiterjesztett segélyhívó-, bevetésirányítási- és eszközallokációs rendszert, amelyet egy civil szervezet, a Vízimentők Magyarországi Szakszolgálata működtet, és amelynek munkájára továbbra is nagy szükség van.
Eddig az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatósággal kötött együttműködési szerződés alapján, átvállalt és a szerződésben rögzített módon, támogatás ellenében végezte ezt a munkát, amely most nem biztosított. A Belügyminisztérium által a BFT-be delegált Gubicza Ágoston felajánlotta közbenjárását és segítségét a sürgető problémák megoldásához szükséges források felkutatására.
MTI