Szerencsére az életet veszélyeztető reakciók még nem annyira gyakoriak, de az "enyhe" tünetek is megkeseríthetik az ember életét. Az allergiás reakciók a szervezet immunrendszerének eltúlzott mértékű válaszreakciója. Az allergiás reakciókat bizonyos idegen anyagokkal vagy allergénekkel történő érintkezés váltja ki. Az allergének többnyire fehérjék vagy fehérjékhez kötődő idegen anyagok. Az érintkezés érzékenyíti a szervezet immunrendszerét, ami ez után úgy reagál a normál körülmények között ártalmatlan anyagokra, mintha veszélyes behatolók lennének. Az allergének a behatolási kaputól függően eltérő tüneteket váltanak ki. A tápcsatornába jutott allergének nyelvviszketést, gyomorpanaszokat és a légutak nyálkahártyájának duzzanatát válthatják ki. Legsúlyosabb formája az egész szervezetet veszélyeztető allergiás sokk. Azonnali kezelés nélkül gyorsan halálos kimenetelű lehet.
Becslések szerint Magyarország lakosságának 10-11%-a szenved szénanátha miatt, táplálékallergia vonatkozásában ez az adat kb 1%.
A független Patika Egészségpénztár büszke arra, hogy Magyarországon már minden kilencvenedik embernek van patikakártyája. A kártyákkal minden harmincadik másodpercben fizetnek éppen valahol az országban. A Patikapénztár fennállása óta 23,2 milliárd forint bevételt realizált, tagjainak összesen 18,8 milliárd forint értékben finanszírozott szolgáltatást. Önkéntes egészségpénztárként a pénzügyi egyensúly megtartása mellett a tagok egészségének védelmét is felelősségüknek tartják, ezért indították el a Prevenciós Hónapok sorozatot. 2010-ben minden egyes hónap egy-egy egészségpénztári szolgáltatás jegyében telik el. A programhoz csatlakozott szolgáltatók extra, 10-50%-os patikakártyás árkedvezményt biztosítanak. |
Ételallergia során a szervezet nagy mennyiségű IgE antitestet termel az egyébként ártalmatlan élelmiszerben előforduló összetevő ellen. Számos étel idézhet elő ételallergiát. Allergiás panaszokat okozhat a tej, tojás, földimogyoró, szója, erdei mogyoró, halak, rákfélék, búza.
A leggyakoribb ételallergiák országonként allergénekhez köthetők. Magyarországon a leggyakoribb allergének a tehéntejfehérjék, tojásfehérjék, szójafehérje, gabonafélék, földimogyoró, zöldségek közül a zeller, sárgarépa, fűszernövények, csonthéjasok, hüvelyesek, eper, dinnye.
Az élelmiszerallergia kialakulása életkortól független, de lényegesen gyakrabban fordul elő gyerekek esetén. A legtöbb táplálékallergia csecsemő-, illetve kisgyermekkorban kezdődik. Vannak esetek, amikor az allergia idővel elmúlik, és máskor élethossziglan fennáll. Az előbbire lehet példa a tej-, a szója- vagy a tojásallergia, míg az utóbbira a földimogyoró, a diófélék vagy a hal és a tengeri állatok. A táplálékallergia kezelési lehetőségei nagyon korlátozottak. Leghatékonyabb és legalapvetőbb természetesen az allergiát kiváltó táplálékok kerülése. Ez azonban nem könnyű, mert táplálékallergia rendkívül kis mennyiségű allergéntől is kialakulhat.
A súlyos ételallergiában szenvedőknek állandóan figyelniük kell vásárlásnál, körültekintőnek kell lenniük és alaposan figyelni a termékeken lévő címkéket. Magyarországon már törvény kötelezi a forgalmazókat, hogy tüntessék fel a termék összetevőit. Fel kell tüntetni a címkén, ha a termékben glutént tartalmazó gabonaféle, héjas állat (pl. rák), tojás, hal, földimogyoró, szója, tej és tejtermék, dióféle, zeller, mustár, szezám van, valamint, ha az élelmiszer szennyeződhetett ezekkel az anyagokkal.
A diéta összeállításánál előtérbe kerülnek a speciális diétás termékek. Nálunk a Táplálékallergia centrumokban megtalálható ezeknek nagy választéka. Nagy segítség a táplálékallergiásoknak a "kis Zöldfüzet". Ezek a füzetek a Magyar Táplálékallergia és Táplálékintolerancia Adatbank adja ki minden évben. 9 kiadvány jelenik meg, ezek a tejcukor-, tejfehérje-, glutén-, szója-, tojás-; földimogyoró-, azoszinezékek-, benzoesav és származékai-, kéndioxid és származékaitól mentes termékek listája. A füzetekben szereplő gyártók egy évig garantálják, hogy a regisztrált termékük az adott allergéntől mentes.
Keresztallergia
Leggyakrabban az azonos rendszertani kategóriába tartozó növények között alakul ki keresztreakció. Azonban előfordulhat, hogy távoli rokonságban lévő növények között találunk keresztreaktivitást. Ennek az oka egy növénygenetikailag nagymértékben konzervált szerkezetű, ősi antigének, a profillinek, illetve egy „pathogenesis related protein”-nek nevezett fehérje jelenléte. Sajnos, ez a jelenlét genetikailag módosított (GMO) alapanyagból készült élelmiszeren is rajta lehet, amely tovább nehezíti a betegek számára a biztonságos élelmiszerfogyasztást.
A légúti panaszok esetében, amikor pl. pollen allergáról beszélünk, a panaszosok nagy része nem is sejti, hogy szoros összefüggés van a táplálkozással. Erre példa az alábbi táblázat a hazánkban leggyakrabban előforduló növényi keresztallergiákról:
Itt látható, hogy az elfogyasztott élelmiszerek, fűszerek egyaránt okozhatnak pollen allergiához hasonló tüneteket, pedig a háttérben élelmiszerfogyasztás áll, amennyiben sikerül az étrendből ezeket kiiktatni, a panaszok jelentős javulása várható.