Veszteség után nyereség a Vodafone-nál
Az üzemi mérlegben 5,208 milliárd fontos többlet volt az egy évvel azelőtti, 2,952 milliárdos hiány helyett.
Miközben az összetett európai távközlési szolgáltatókat a mobilrészlegeik támogatják a vezetékes bevételük visszaesése közepette - amit a mobil- és főleg az alternatív szolgáltatók növekvő konkurenciája okoz -, a Vodafone-nál az utóbbi években fordított volt a helyzet: éppen az egyoldalú mobilérdekeltség vált a növekedés fékjévé, főleg az érett piacokon való nagy jelenlét miatt. A befektetők régebb óta megkérdőjelezik a Vodafone növekedési lehetőségeit, az erős versennyel terhelt, érett piacok viszonylag gyenge hozama miatt, és mert a cég a csaknem kizárólagos mobilszolgáltatásával lemaradni látszott a legújabb fejleményekről: számos versenytársa már egyesített mobil-, vezetékes, internet- és tévés multimédia szolgáltatásokkal igyekszik tért nyerni. Tavaly óta a Vodafone a felzárkózó piacok jobb megdolgozásával, törökországi, dél-afrikai, egyiptomi és indiai felvásárlásokkal, terjeszkedéssel kilábalt a nehézségekből - ez segített ellensúlyozni a barangolási díjak európai csökkentését is -, miután a túlérettnek vélt japán piacról tavaly márciusban kilépett.
Az első üzleti félévben a Vodafone-nál változatlanul a mobilbeszélgetés volt messze a fő bevételtermelő, miközben ez a bevétel nőtt a legkevésbé. Az üzenettovábbítás bevétele viszont 45,1 százalékkal nőtt, a vezetékes - főként széles sávú - bevétel 9,9 százalékkal emelkedett.
A teljes első üzleti félévi bevétel, 17 milliárd euró, 9 százalékkal több az egy évvel korábbi 15,594 milliárdnál, amely csak 7,2 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit. A szerves növekedés 4,4 százalékos volt most. A fejlődő piacokon 39,9 százalékkal, szervesen 16 százalékkal nőtt a bevétel, de még Európában is sikerült elérni 2 százalékos szerves növekedést.
Az egész pénzügyi évre emelték az előrejelzést kedden: most 34,5-35,1 milliárd font közötti bevételre és 9,5-9,9 milliárd fontos üzemi eredményt várnak a cégnél egyszeri tételek nélkül. Márciusban még csak 33,3-34,1 milliárd font közötti bevételt és 9,3-9,8 milliárdos üzemi eredményt jósoltak a mostani pénzügyi évre.
Szeptember nem a Pannon hónapja volt
Szélessávú étlap - nagy net teszt
Ügyfélcentrikusabb lesz a Vodafone
Megint több lett a mobilos
MTI