A változás következtében a fogyasztói árak mintegy 0-18 százalékkal emelkedhetnek, ha a beteg a betegségcsoporthoz tartozó gyógyszerből az olcsóbbat választja a jövőben - tette hozzá az államtitkár.
Megemlítette, hogy például a cukorbetegek, a magas vérnyomásban és szívritmuszavarban szenvedők bizonyos gyógyszereinél a támogatási mérték nem változik, de az antibiotikumoké és egyes fájdalomcsillapítóké igen, így ezen készítmények árai is magasabbak lesznek.
Elmondta: arra törekedtek, hogy nagyobb támogatást azok a készítmények kapjanak, amelyeket egy-egy betegségcsoportban folyamatosan kell szedni, szemben az alkalmanként szedett gyógyszerekkel. A tárca célja az, hogy a betegek az azonos hatóanyagú, de olcsóbb készítményekre térjenek át. Horváth Ágnes elmondta azt is, hogy az eddig térítésmentesen kiadható gyógyszerekért is 300 forintot kell fizetni a patikákban; ez az intézkedés ugyanakkor nem vonatkozik a közgyógyellátásban részesülőkre.
Az államtitkár beszámolt arról is, hogy elkészült az a kormányrendelet, amely a patikaalapítást és a gyógyszertáron kívüli készítmények árusítását szabályozza. Összesen 300 készítmény kerülhet ki a gyógyszertáron kívüli elárusítóhelyekre, ilyenek például egyes savlekötők, hashajtók, vitaminok, aranyér- vagy gombásodás elleni kenőcsök, hámosító készítmények, jódtartalmú fertőtlenítő szerek, szemölcs és tyúkszem elleni szerek, paracetamol tartalmú fájdalomcsillapítók, orrcseppek, orrspray-k, köptetők. Ezek a szerek várhatóan már az első negyedévben megjelenhetnek patikán kívül is - tette hozzá Horváth Ágnes.
Mikola István, a parlament egészségügyi bizottságának fideszes alelnöke szerint meglepő a gyorsaság, amellyel a kormányzat "érvényesíteni akarja az újabb lakossági sarcot". Az elmúlt hónapokban "lopakodó módon, de folyamatosan" jelentkezett a gyógyszer- és a gyógyászatisegédeszköz-támogatásból kivonulás állami szándéka - közölte az MTI-vel a politikus. Nagyon nagy mértékűnek nevezte a gyógyszerek ártámogatásának csökkentését, ami - mutatott rá - krónikus betegeknél havi több ezer forintos költségnövekedéssel járhat.
A Fidesz szakpolitikusa szerint a páciensek átállítása más gyógyszerre komoly veszélyeket rejthet magában. "Ez egy lehetetlen történet, ezt nem szabadna így folytatni" - jelentette ki Mikola István, aki szerint vissza kellene térni a Fidesz-kormány gyakorlatához; mint emlékeztetett, a polgári kormány hároméves megállapodást kötött 2001-ben a gyógyszerek áráról és annak támogatásáról az érintett cégekkel.
Gyógyszerárak: január közepén adják be a kulcsot
Akvizíciós krimik és csendes összeborulások
Gyógyszer-áremelés: csak rosszul ne legyünk
Alkotmánybírósághoz fordulnak a gyógyszergyártók